Стабилност и устойчивост са ключовите думи в прогнозата на австрийските компании за 2025, въпреки глобалната икономическа несигурност. Австрия продължава да бъде вторият по големина инвеститор в България.
Очакванията на австрийския бизнес за предстоящите 12 месеца могат да се обобщят така:
Много стабилност и приемственост, склонност към малко повече оптимизъм и по-малко скептицизъм, в сравнение с предходната година. Австрийските компании са предпазливи оптимисти, това сочат резултатите от традиционното годишно проучване сред австрийските инвеститори у нас на австрийската търговска камара у нас - "Advantage Austria".
13% от анкетираните очакват подобрение, повече от половината от анкетираните – 54% не очакват подобрение, а 33% се подготвят за влошаване.
По отношение на регулаторните и пазарни реалности в България, представителите на българо-австрийските компании оценяват като добра и много с добра системата за мита и данъците у нас – 74% посочват този отговор, както и достъп до кредит и капиталовия пазар – 67% са отговорите и качеството на местните доставчици с 65%.
В същото време, австрийските компании виждат възможност за подобряване на политическата стабилност – това смятат 98% от анкетираните, борбата с корупцията и престъпността посочват 94% и бюрократичните пречки – 91%.
Ето какво посочи в интервю пред БНР-Радио София с Филип Купфер - търговски съветник към Посолството на Австрия и ръководител на Advantage Austria:
"Приблизително 300-350 са австрийските компании инвестирали в България, броят на служителите, които са наели е над 30 хиляди, инвестициите възлизат на 5,5 милиарда евро. Също така сме много горди да отбележим, че австрийските инвестиции в България се увеличават през последната година, докато като цяло, преките чуждестранни инвестиции в страната намаляват."
"Това, което виждаме от отговора на австрийските компании за ситуацията в България е, че те виждат, че има стабилност, има устойчивост, по-малко скептицизъм. Винаги задаваме въпроса, кои са според тях най-важните въпроси, свързани с регулаторната рамка и пазарната среда.
На първо място те посочват данъчната система като стабилна и положителна. Като добри страни виждаме лесния достъп до кредитиране и капитал, положително е оценено качеството на местните доставчици. Австрийските компании виждат място за подобрение на политическата стабилност и да има по-предвидима икономическа политика. Анкетата не отразява последните политически събития в страната от началото на 2025 година, тъй като проучването беше направено в края на 2024-а. Освен това, австрийският бизнес вижда възможност за подобрение на бюрократичната тежест, както и превенция на корупцията и престъпността", анализира той.
"Въпросът с квалифицираната работна ръка се споменава като основен проблем от австрийските компании, прави силно впечатление сред отговорите в анкетата. Бизнесът вижда място за подобрение в това отношение, всички единодушно смятат, че недостигът на квалифицирани кадри е основен проблем", изтъкна Филип Купфер и допълни:
"Преди 10 години стартирахме собствен проект за дуалното обучение в училище. Разходите по него се поемат напълно от страна на австрийския бизнес и австрийските данъкоплатци също така. Теоретичната част от него се извършва в училището, а практическата – на място в различни компании, които участват в програмата. Нужно е да се изгради положителен образ на хората, които използват ръцете си при своята работа и да има повече хора с такива качества и умения."
Тази програма е важна за България и българската икономика. В момента участващите в програмата компании са 10, а учениците, които се обучават в нея – 1200. Към момента имаме 300 училища от цялата страна, които участват в програмата.
"Почти 50% от компаниите посочват, че използват изкуствен интелект и имат намерени да увеличат използването му в работата си. По отношение на цифровизацията, бих посочил, че България е на прав път – тук има много добър и бърз интернет, като мога да отбележа, че затова и има една от австрийските компании с големи инвестиции в страната", подчерта г-н Купфер.
Още по темата чуйте в интервюто на Катя Василева в звуковия файл.