Президентът на САЩ Доналд Тръмп увери, че Съединените щати ще гарантират доставките на втечнен природен газ (LNG) за Европа, ако бъде постигнато споразумение, предаде Ройтерс.
Обръщайки внимание на опасенията относно надеждността на износа на втечнен природен газ (LNG), Тръмп подчерта в онлайн видеоизявление по време на Световния икономически форум в Давос, че неговата администрация ще гарантира последователни доставки, дори на фона на потенциални глобални смущения като конфликти.
Той потвърди отново ангажимента на САЩ за осигуряване на енергийните нужди на Европа.
"Уверявам ви, че ще го получите, ако сключим сделка", отбеляза той.
Тръмп също така подчерта успеха на администрацията си в ускоряването на разрешителните за ключови енергийни проекти в САЩ, включително две големи съоръжения за LNG в Луизиана. Тръмп подчерта, че бързите одобрения за енергийна инфраструктура са от съществено значение за намаляване на разходите и повишаване на енергийната сигурност.
В същото време Тръмп отново посочи, че Европейският съюз се отнася зле към САЩ и затруднява вноса на американски продукти в Европа.
Тръмп отново обвини Европа, че третира страната му "много, много лошо" с мита. Според него, Европейският съюз "затруднява" САЩ да внасят продукти в Европа, но в същото време иска да продава своите продукти в Америка, като той обеща да "направи нещо по въпроса".
Президентът на САЩ Доналд Тръмп също така каза на бизнес лидери на Световния икономически форум в Давос, че иска да намали световните цени на петрола, лихвите и данъците и предупреди, че ще бъдат изправени пред мита, ако произвеждат продуктите си в чужбина.
Това е първата му позиция във формулирането на паричната политика на Федералния резерв, откакто встъпи в длъжност само преди три дни, отбелязва Ройтерс.
"С понижаването на цените на петрола ще поискам лихвените проценти да паднат незабавно и по същия начин те трябва да паднат по целия свят", посочи Тръмп в своето онлайн изказване на Световния икономически форум.
"Също така ще помоля Саудитска Арабия и ОПЕК да намалят цената на петрола", добави той.
Забележките на Тръмп идват пет дни преди първото заседание на Фед (на 28 и 29 януари), което ще се проведе по време на неговото управление, като пазарните очаквания са да няма промяна в лихвите.
Доналд Тръмп беше силно критичен към Фед за политиката на увеличаване на лихвените проценти през първите две години от първия му президентски мандат и критикува шефа на централната банка Джером Пауъл, когото самият той беше определи да ръководи централната банка на САЩ.
Някои от най-острите му критики в неговото изказване отново бяха запазени за традиционните съюзници на САЩ Канада и Европейския съюз, които той отново заплаши с нови мита, като същевременно упрекна техните политики за внос, обвинявайки ги за търговския дефицит на САЩ с тях.
Тръмп обеща да намали инфлацията чрез комбинация от мита, дерегулация и намаляване на данъците, заедно със справяне с нелегалната имиграция и ангажимента да превърне Съединените щати в център на изкуствения интелект, криптовалутите и изкопаемите горива.
Той също така разкритикува нивата на данъчно облагане в Европейския съюз.
"Съединените щати имат най-голямото количество петрол и газ от всяка страна на Земята и ние ще ги използваме. Това не само ще намали цената на почти всички стоки и услуги, но и ще превърне САЩ в производствена суперсила", обяви той.
Повече от хиляда ръководители, официални лица и други от целия свят бяха изпълнили главната конгресна зала в Давос по време на онлайн изявлението на Тръмп.