В дългосрочен план очаквам цената на петрола отново да се понижи. Такава прогноза направи пред БНР Димитър Георгиев, финансист и анализатор на международните пазари.
Той коментира чувствителния скок в цените на горивата у нас. Само за месец поскъпването по бензиностанциите е с до 10 стотинки на литър.
"Има временно поскъпване на цената на петрола на международните пазари. Това се дължи преди всичко на новите, много сериозни санкции, които американската администрация наложи на Русия по отношение на износа на петрол и на газ. Санкциите са свирепи и имат голямо влияние и значение. Това поскъпване, според мен, е краткотрайно.
Никъде няма сериозни проблеми по отношение на производството на петрол. Тръмп иска да превърне САЩ в мощен производител и износител".
Има няколко големи теми, които Китай, Русия и САЩ, а в по-малка степен и ЕС, ще решават заедно, посочи Димитър Георгиев.
"Умерен оптимист съм, че 2025-та ще бъде годината, в която ще приключи конфликтът в Украйна. Това може да се постигне и чрез увиване на примката около руския лидер и руската икономика".
Георгиев коментира изказването на Тръмп за въвеждане на високи мита за внос на европейски стоки в САЩ.
"Не може да обиждаш така най-важния си партньор. Но това е начинът, по който Тръмп преговаря. Започва с радикални искания, с обиди, с желание за големи мита, за да може после да постигне нещо по средата. Убеден съм, че няма да се стигне до най-високите мита по отношение на ЕС".
Анализаторът съобщи, че преди няколко часа Тръмп е казал, че няма да наложи мита на Китай.
"Това е тотален обрат. Най-вероятно е получил нещо друго срещу това.
Оставам оптимист, че политиката по митата на Тръмп като цяло няма да е толкова силна, колкото той постоянно заявяваше и няма да видим търговска война, а леко повишаване на митата".
Не е проблем временно да се бърка в резерва, коментира Георгиев случващото се у нас.
"България е с най-ниския дълг в цяла Европа. Но е хубаво всички сектори, които зависят от държавата, да знаят, че не може всяка година с двуцифрен процент да се увеличават заплати, пенсии, социални помощи.
Важно е дефицитът да бъде до 3% и да имаме балансиран бюджет.
Данъците не трябва да се пипат. Проблемът е в разходите, не в приходите. И заплати, и пенсии растяха с повече, отколкото растеше инфлацията. Трябва да има едно известно задържане на ръста, в отделни сфери - и замразяване на разходите".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.