Това сподели пред БНР Таня Величкова, дългогодишен водещ на сутрешното предаване "Преди всички" на програма "Хоризонт", в деня, в който медията празнува 90 години от създаването си.
"Радиото е основната част от моята биография. Не може нещо, което е част от теб, да бъде отстранено."
"Докато учех във Факултета по журналистика, проф. Веселин Димитров преподаваше – той каза: "Ти знаеш ли, че имаш хубав глас и ставаш за радио". Доц. Вяра Ангелова ме запали за Радиото тук", разказа Николета Атанасова, водеща на медийното предаване "Мрежата" в програма "Христо Ботев".
"Много неща са ме вбесявали, но обичам това, което правя. Много ми харесва. Има смисъл все още."
Журналистиката е професия, която задължава да бъдеш смел. Не всичко, което днес виждаме, чуваме и слушаме, е журналистика, посочи Величкова. По думите ѝ, "някои т.нар. медии са създадени, за да бъдат употребявани".
Да имаш позиция за това, което живееш и как го живееш е важно за всяко поприще. Не може без гражданска позиция, смята Атанасова.
"Визията е водеща в днешно време, аудиото също, но има изключително задълбочени, интересуващи се млади хора. Те търсят стойностна информация", посочи свои впечатления Таня Величкова.
Според Николета Атанасова днес наблюдаваме "колективно унижение на журналистиката не само от работодатели, но и от политици".
"С годините, връщайки се назад, класата се снижава – както класата на политиците, така и в говоренето. Тази грубост в езика, тази безпардонност, която все по-безпардонно се шири, създава усещането за пропадане в държавата. Трендът е надолу", коментира Таня Величкова в предаването "Политически НЕкоректно". Тя определи това и като симптом за отсъствието на силна журналистика.
"Ако това върви безкритично и всички се съгласяваме, че така може да се говори, ще продължи да се говори така."
"Нямат имунитет за това тяхното говорене да бъде обяснено и разказано – защо говорят така", подчерта Атанасова.
"Агресията и арогантността – една от целите им е да попречат на това хората, гражданите, журналистите да се концентрират върху нещо друго, по-важно. (…) Агресията към самите журналисти сякаш се опитва да ги спре – няма да ме питаш тези неща!
Таня Величкова акцентира върху качеството на медийното съдържание във време и условия, в които все по-рядко слушаме и гледаме нещо на живо, а впоследствие търсим и подбираме откъде да се информираме, когато ни е удобно.
"Особено младите ползват медийно съдържание в такива канали, когато ти избираш кога да слушаш, да четеш или да гледаш. Затова е бумът на подкастите."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Снимки: Добрина Карамболова