Международният ден в памет на жертвите на Холокоста беше отбелязан и в Дома на Европа в София. Преди 80 години - на 27 януари 1945 г., Червената армия освобождава оцелелите от нацисткия концентрационен лагер Аушвиц-Биркенау край полския град Освиенцим.
"Ужасите на Холокоста могат да се повторят и това е най-важният исторически урок, който светът трябва да помни", казва Ели Анави, заместник-председател на Организацията на евреите у нас "Шалом":
"Холокостът не са само газовите камери. Холокостът започва с езика на омразата, продължава с всевъзможни унижения, всевъзможни лишавания от всякакви права. И днес малки и големи диктатори се опитват под една или друга форма да повторят ужасите на Холокоста. Затова трябва да го помним".
Името на България остава записано със светли букви в най-мрачните времена на Втората световна война. Страната ни спасява близо 50-те си хиляди евреи от лагерите на смъртта. Припомня го и евродепутатът Андрей Ковачев:
"България не само успява да спаси евреите, които са в територията на тогавашното Царство България, но и с над 15-16 хиляди транзитни визи през българска територия и с български кораби да бъдат спасени европейски евреи".
Гласове на антисемитизъм се чуват и днес, а най-лошият начин да образоваме децата си е чрез социалните медии, казва посланикът на Израел у нас Йоси Леви Сфари: "Видяхме вълна от антисемитизъм в целия свят, на каквато не сме били свидетели от времето на Холокоста. Това е опасна тенденция, особено за нашите демократични общества. Надявам се да обединим усилията си и да се преборим с това".
Репортаж на Мира Стефанова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.