Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Тази година Виенският благотворителен бал в София ще се проведе на 8 февруари и ще бъде посветен на 200 години от рождението на Краля на валса Йохан Щраус-син. Специално ще бъде и гостуването на оригиналния оркестър "Щраус капеле Виена".
Предците на фамилия Щраус не са имали нищо общо с музиката. Дядото на Щраус - баща е бил тапицер - евреин, който става католик, за да се ожени за дъщерята на един професионален ловец. Бащата на Щраус - баща е имал бирария, но се дави в река Дунав през 1816 г., като се предполага че това е самоубийство, заради много големи дългове. Щраус - баща е отгледан заедно със сестра си от мащехата си, разказва режисьорът проф. Румен Нейков.
Самият той се обучава самостоятелно за книговезец, но започва да учи цигулка и изоставя старите си занимания, като се отдава изцяло на музиката. “Това са хора с много силен дух. Посвещава се на музиката и през 1827 г., когато Щраус - син, е едва две годишен, баща му основава първия оркестър. Щраус - баща има три деца, Йохан Щраус (син) е най-големият, следват Йозеф Щраус и най-малкият Едуард Щраус (наричан Красивия).
Малко известен факт е, че най-малкият син на Щраус - баща, Едуард, през 1906 г. пише автобиографията си “Спомени”, а през 1907 г. изгаря стотици хиляди нотни листа, оригинали, принадлежали на цялата фамилия Щраус (става дума за аранжименти на Моцарт, Бетовен, Глинка, Менделсон), както и оригинални нотни листа на Щраус -баща и син.
Предполага се, че през 1943 г., когато бомбардират Лайпциг, са изгорени уникални нотни листа, заедно с прочутата нотна библиотека, както и бомбардировките през 1945 г., когато също са унищожени много нотни листа в Дрезденската библиотека, но това, което е изгорено от Едуард Щраус е в пъти повече.
Смята се, че мотивацията му е била нотните записки да не попаднат в “лоши ръце”, но истинската причина се предполага, че е защото е плагиатствал много и не е искал да се разбере стореното от него. За щастие има много копия на оригиналите и затова музиката на Щраус достига до наши дни.
Цялата фамилия Щраус е имала бурен живот. Известни са споровете между Щраус - баща и първородния му син, към когото се предполагата, че бащата е изпитвал ревност. Щраус - син е имал три брака, но така и няма деца. Единственото, което оставя са безсмъртните му музикални произведения.
Чуйте още любопитни истории за фамилия Щраус в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова