Европейската комисия вероятно ще отложи планираната дата за публикуване на пътна карта за постепенен отказ от последните останали горива от Русия, включително руския втечнен природен газ, съобщава агенция Блумбърг, цитирайки свои неназовани източници.
Според тях, ЕК може да представи плана на 26-и март, което е месец по-късно от първоначално планираното. Очаква се пътната карта да изложи стъпките, необходими на държавите членки от Европейския съюз, за да се откажат напълно от руските горива, като част от усилията за прекъсване на финансирането на Москва за войната ѝ в Украйна.
Вносът на руски втечнен природен газ (LNG) остава една от последните големи енергийни зависимости на Европа, след като тръбопроводните потоци през Украйна приключиха в края на миналата година. ЕС внесе рекордни количества суперохладено синьо гориво от Русия през миналата година, като Франция, Испания и Белгия бяха най-големите вносители. Редица страни от ЕС все още внасят и руско ядрено гориво, отбелязва Блумбърг.
Група от 10 държави от ЕС настояваше за затягане на мерките срещу Русия чрез въвеждане на ограничения върху природния газ и LNG, но тези усилия се усложняват от необходимостта да се осигури единодушие сред всичките 27 членове на блока.
Комисията си е поставила необвързваща цел да се освободи от руските доставки на горива до 2027 г.
Междувременно природния газ в Европа поевтинява към 48 евро за мегаватчас през днешната търговия, тъй като по-високите от обичайните температури на стария континент намалиха търсенето на горива за отопление, въпреки че по-късно тази седмица се очаква известно застудяване.
Силното производство на възобновяема енергия допълнително намали търсенето на газ в енергийния сектор.
В същото време Европейската комисия заяви, че планира да продължи преговорите с Украйна, Унгария и Словакия за осигуряване на доставките на газ през тръбопроводната система на Украйна след спирането на транзита на руски газ на 1 януари. Словакия и Унгария призоваха ЕК да се намеси за възобновяване на газовите потоци през украинска територия.
Това също допринася за днешното поевтиняване на газовите TTF фючърси от техните многомесечни върхове около 50,70 евро/MWh, достигнати на 2-ри и на 22-ри януари (най-високи ценови нива от края на октомври/началото на ноември 2023 г.).
Прекъсванията на доставките на синьо гориво от Норвегия, включително от газовото находище Troll, обаче могат да ограничат поевтиняването на газовите фючърси на нидерландския хъб TTF.
Графика на газовите TTF фючърси (в евро за мегаватчас)