Десетки пловдивчани се поклониха пред паметта на жертвите на комунистическия режим.
Пред паметника „Свидетелят“ те поднесоха венци и цветя в знак на почит към убитите без съд и присъда граждани от 1944 до 1989 г. по времето на соца.
„Дошли сме тук да почетем паметта на жертвите. От Народния съд до 1989 г. са избити от комунистическия режим около 130 хиляди души. Има някои, които забравят историята, други не искат да я чуят. Ние не искаме да се забравя, но не искаме и да се повтаря!“ – заяви 86-годишният Атанас Узунов от Съюзът на репресираните от комунистическия режим. Той разказа, че терорът е отнел живота на баща му, чийто гроб остава неизвестен.
„Дано това разноцветно правителство ни извади от тази тъмна дупка и да поеме пътя за българския народ“ – обяви в заключение Узунов.
„Отвратително престъпление, замазано под формата на някаква измислена законност. Това нещо трябва да се осмисли, трябва да се отбелязва, трябва да бъде в учебниците по история. Виждаме съпротивата. Не знам, българската нация не може да живее с това лицемерие, си мисля аз. Макар че много хора си живеят и нямат проблем“ – заяви скулпторът Иван Тотев, който присъства на поклонението.
Датата 1-ви февруари е свързана със събития, случили се през 1945 г., когато са изпълнени смъртните присъди на бившите регенти, дворцови съветници, министри и народни представители. Присъдите са издадени от така наречения Народен съд, организиран от комунистическата власт.
Датата 1 февруари се чества за първи път през 2011 г., когато е утвърдена с решение на Министерски съвет като официален Ден за признателност и почит към жертвите на комунистическия режим.
Паметникът „Свидетелят“ е дело на скулптора Жорж Трак и е издигнат през 2005 г.