Финансовото министерство съобщи, че спешно събира от държавните структури и общините информация, необходима за изготвяне на проекта на Закона за държавния бюджет за 2025 г. и за предварителна оценка на дефицита за миналата година. Стойността на дефицита е един от критериите за приемане на страната в еврозоната
Министърът на финансите Теменужка Петкова трябва да получи данни за всички задължения към доставчици в страната и чужбина, както и за капиталови разходи,данъчни кредити и лихви
От финансовото ведомство обясниха, че публикуваните на 31 януари 2025 г. данни за изпълнението на бюджета за 2024 г. са на касова основа и това не е част от оценка по критерия за членство в еврозоната.
Петкова изисква спешно от всички първостепенни разпоредители с бюджети нформация за поети, но неразплатени задължения. Това става ясно от съобщение на Министерството на финансите, което в петък публикува информация за състоянието на консолидираната фискална програма на касова основа. Тогава салдото излезе с дефицит от 6,138 милиарда лева или дефицит от 3 % от БВП.
Разликата между касова основа, както в момента се бюджетира в България (и както винаги се представят данните по КФП), и начислена основа – т.е. европейската методология и важен показател за изпълнението на критериите от Маастрихт, е че при втория вариант освен наличностите към разходите се прилагат и поети, но неразплатени задължения, включително лихви и просрочия. Ето защо министър Теменужка Петкова е изискала от министерствата, НОИ, Здравната каса, общините и други първостепенни разпоредители спешно да предоставят тази информация с цел изготвяне на финансовата рамка за тази година. Самата Петкова неведнъж е повтаряла, че България ще изиска извънредни оценки за изпълнението на числовите критерии за присъединяване към еврозоната, когато изпълни всичките.
Действието на министър Петкова следва снощен пост в социалните мрежи на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който за пореден път обвини управляващите през последните четири години за прекомерните харчове. Още от преди съставянето на редовното правителство има спор между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ за състоянието на хазната, а в момента двете формации взаимно се обвиняват в опит да се саботира пътя на България към еврозоната.
Припомням, че водещи икономисти и финансисти организират петиция с искане Министерството на финансите да поиска до февруари извънредна оценка за готовността за въвеждане на еврото.