Един от мотивите на създателите на петицията - ранно ставане и късно приключване на учебните занятия при двусменен режим.
Родители смятат, че децата са пренатоварени. Ученици – че се учат много ненужни неща.
Да има промени в учебните програми настоява и директорът на столичното 32 СУ "Св. Климент Охридски" Нели Костова. Според нея са необходими сериозни реформи, а не такива на парче.
Тя признава, че децата в училище са "изключително натоварени":
"Важно е да бъдат облекчени учебните програми, за да има време да придобият реални умения учениците, не само теоретични знания. Да се приключи с тази идея за наизустяване на факти и теории. Трябва да е много по-практично ориентирано."
Друг проблем, който според училищния директор трябва бързо да се реши, е преминаването на едносменен режим. Костова обаче допълва, че за София това звучи като утопия.
Прекалено многото уроци и прекалено сложно написаните учебници и учебни помагала водят до недостатъчното усвояване на знания, прави равносметка Нели Костова.
"Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев заяви категорично при публичните си събития през последната седмица, че основен приоритет за Министерството на образованието и науката ще бъде промяна и актуализиране на учебните програми, което ще се отрази и на учебното разписание. Оптимизирането и преразглеждането на учебното съдържание ще помогне за премахването на излишна фактологическа обремененост, което ще освободи повече време за практически дейности и иновативни методи на преподаване. Основна цел е да освободи повече време както за учениците, така и за учителите", се посочва в позиция на МОН по темата.
Чуйте различните гледни точки в звуковия файл.