Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Докладът за второ четене на промените в Изборния кодекс може да е готов през март

Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Промените в Изборния кодекс могат бъдат гласувани в пленарната зала чак през март, тъй като преди това парламентарните групи ще формират работна група, която да помогне по обединяването на петте внесени законопроекта и изготвянето на доклада на правната комисия за второто четене в пленарната зала.

Това стана ясно по време на кръгла маса на тема: "Изборните правила на поправителен: възможните промени и техният ефект", организирана от Института за развитие на публичната среда.

На 14 февруари изтича срокът за предложения между първо и второ четене. След това председателката на правната комисия Анна Александрова ще предложи формиране на работна група, която да помогне с обединяването на петте законопроекта и изготвянето на доклада.

"На 14 Февруари изтича срокът за предложения между първо и втора четене и след обсъждане с Коалиционния съвет смятам, че е редно да направим работна група, която да поработи и да изчисти текстовете и да видим колко предложения са постъпили, защото според мен ще бъдат доста. Работата върви, срокът е 14 февруари, след което ако направим работна група, се надявам в едномесечен срок да можем да сме готови с доклада на второ четене. Една работна група "отхвърля" много работа и законопроектът ще бъде много добре подготвен, за да влезе в комисия на второ четене", отбеляза Анна Александрова от ГЕРБ.

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова подчерта, че има нужда от политически диалог:

"Дискусията поставя началото на дебат, тъй като приетите на първо гласуване законопроекти са противоречиви в някои от своите разпоредби. Поради тази причина дискусията започва и предстои. След като изтече срокът за предложения между първо и второ гласуване, дискусията да се прехвърли в Народното събрание, за да се търси най-доброто, за да се предотврати съмнението и да се повиши доверието в изборния процес, както и да се види дали проблемите са в Изборния кодекс или те са извън него".

Лена Бориславова от ПП-ДБ посочи, че тяхната парламентарна група ще настоява за въвеждане на машини, които да броят бюлетините.

"Нещата, които се приеха, са взаимно изключващи се в голямата си част на всяко едно от предложенията. Така че със сигурност трябва да има формиране на обща воля около това как занапред да гласуваме - дали ще има преброителни центрове или ще има изцяло връщане на машините или ще има нов вид машини, които ние предлагаме  - т. нар. "броячки", които да помогнат да няма инвалидизиране на бюлетините. Ако вземем за сравнение само предните избори, заради недействителни гласове в някои области на страната, в някои населени места недействителните бюлетини бяха първа политическа сила, тоест най-много брой подадени по този начин гласове бяха неотчетени или заради човешки грешки или умишлено действие на самите хора, които попълват така бюлетините. Но аз по-скоро мисля, че е първата причина".

"Възраждане" са скептични, че предложенията в ИК няма да бъдат приети. Петър Петров заяви:

"След това очаквам управляващото мнозинство да почне да "тупка" внасянето на доклада в комисия на второ гласуване, да измисли някаква работна група с оглед да "опраска" повече от тези предложения, защото друго е на дневен ред при тях в момента. Процедурните правила за избор на членове на ВСС, на инспектората и на Конституционния съд - те ще имат приоритет и в Комисията по конституционни и правни въпроси. Кога ще бъде разгледан Изборният кодекс и дали той ще остане в сегашното състояние, тепърва предстои да разберем. Моите опасения са, че идеята и преговорите между тези коалиционни партньори е, че тези предложения, които са внесени, които целят по-голяма прозрачност и справедливост и честност на вота, да бъдат да не бъдат приемани, най-общо казано".


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени