Около гръцкия остров Санторини наблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани 15 труса с матнитуд 4. Епицентърът не е на Санторини, обхванати са няколко острова. Голямата част от трусовете са в морето, но се усещат на островите.
Това заяви пред Радио Пловдив доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамента по сеизмология в Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН.
По думите ѝ това не е нещо необичайно, тъй като Гърция е сеизмичен район, характеризиращ се с много по - интензивни трусове от нашата страна.
Сега трусовете са в по-северните гръцки острови. Докато около остров Крит е силно сеизмичен район и там в исторически план са наблюдавани и по - силни земетресения. От 1960 година насам в тези райони се наблюдават земетресения с такъв интензитет, обясни сеизмологът.
Тази поредица е интензивна и най-вероятно ще продължи седмици наред, може би дори и месеци, прогнозира доц. Райкова.
Става въпрос за разломни структури в морето, сеизмичната активност не е свързана с вулканична дейност, смята сеизмологът.
Тя посочи, че земетресенията от вулканични изригвания се различават по своята честота. Ако има изригване на вулкан, процесът ще започне по - рано, ще има и други предвестници.
Доц. Райкова определи предприетите от властите в Гърция превантивни мерки като необходими, тъй като земетресенията не могат да се предвиждат. Затова хората трабва да бъдат информирани и подготвени.
За момента на територията на България няма усетени трусове от поредицата, подчерта доц. Райкова.
Интервюто на Неда Велкова с доц. Пламена Райкова е в звуковия файл.