Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Бруталистът": мрачна приказка за американската мечта

"Бруталистът"
Снимка: Форум Филм България 

Има филми, които от първия си кадър ти показват, че са създадени с идеята да печелят награди. Те са мащабни, прецизно изваяни и носещи усещане за вечност. "Бруталистът" е продукция, която покрива всички критерии да се превърне в "Най-добър филм" на престижните награди "Оскар". Вече го доказа и на "Златните глобуси", където стана най-добрата драма на 2024-та. Звезден актьорски състав, кадри, които шокират, разчувстват и спират дъха, завладяваща музика. Съставните части на "Бруталистът".

Историята ни повежда на едно пътешествие до Америка, малко след ужасите на Втората Световна война. Статуята на свободата посреща нашия главен герой, архитекта от еврейски произход Ласло Тот и сякаш му обещава сбъдване на така бленуваната американска мечта. На тази мечта Ласло се надява, за да излекува раните от миналото си, причинени от дните на ужаси в концентрационния лагер Бухенвалд. Архитектът се озовава в Америка с много малко багаж, но много надежда, че скоро към него ще се присъединят любимата му Ержебет и племенницата му Жофия. В търсене на своя шанс и след поредица от разочарования, Ласло попада на богато семейство, което сякаш му обещава пътя към успеха под формата на амбициозен проект на сграда.


Докъде обаче водят амбициите? Това е само един от въпросите, които тази емоционална човешка история си задава. "Бруталистът" е мрачен, дълъг, сериозен филм, който не се опитва да ви залъгва с розови очила. История за един суров следвоенен свят, където зад маската на щедрите възможности, стоят мръсни тайни и жажда за контрол. Главният ни герой е талант, крачещ самотен из студената земя на чужди хора.

В ролята виждаме носителят на Оскар Ейдриън Броуди. Перфектният избор за точно този образ. Толкова перфектен, че в един момент може би ще започнете да бъркате този негов герой с друг, който той пресъздаде в още един от знаковите филми, посветени на Холокоста – "Пианистът". Въпреки това - Ейдриън Броуди заслужава всяка награда, която получи до момента за „Бруталистът“. Актьорът признава, че за ролята му помагат и спомените от дядо му, дошъл от Унгария. Това споделя в сутрешното предаване на телевизия CBS.

"Дядо ми имаше силен акцент. Чувах го в главата си, докато създавах образа. Като дете бях научил всяка мръсна дума на унгарски, така че успях да добавя и нещо от себе си в сценария."

Този филм е събитие. В киното преди е било напълно нормално продукциите да са над 3 часа. В днешно време това е рядкост. Имаме нужда от здравословни храни. Този филм е точно такава.

Както каза и Броуди - филмът е над 3 часа и половина. Има антракт от 15 минути в средата. Това може да не се хареса на онези, които предпочитат филмите да са разказани в час и половина, но, когато историята е добра, смятам, че времетраенето е само подробност. Особено предвид факта, че във втората част на филма се появява и съпругата на Ласло Тот – Ержебет, в ролята – великолепната Фелисити Джоунс. С нейното присъствие филмът става още по-вълнуващ. Деликатно чуплива, в същото време демонстрираща непробиваема духовна сила, героинята ѝ е тласъкът, от който „Бруталистът“ се нуждаеше, за да бъде интересен в своите над три часа.

Музиката от филма, която слушахме в трейлъра в началото е дело на британския композитор Даниел Блумбърг. Той умело вплита звученето на времето с някои интересни индустриални звуци, които допълват и една също важна идея на филма - реконструирането на свят, оцелял след още една война.

Режисьор на "Бруталистът" е американецът Брейди Корбет, който се изявява и като актьор. По сценария работи с партньорката си и в живота Мона Фастволд. Двамата разказват една история за надеждата и нейния крах в един свят, който не уважава мечтателите. Ето защо, според мен "Бруталистът" е именно мрачна приказка за американската мечта. Едно клише, което често повежда човека към неговото разочарование и крах.

Какво Брейди Корбет споделя за филма на пресконференцията, която екипът даде по време на Кинофестивалът във Венеция:

"Много трудно направихме този филм. Емоционален съм, когато говоря за него, защото ни отне седем години, за да го създадем. Чувствах, че работата ми по него е нещо, което спешно трябва да направя. Благодарен съм на всеки, който отдели три часа и половина за историята ни. Този филм провокира всичко онова, което са ни научили, че ни е забранено да правим".

"Бруталистът" като един мащабен роман се състои от увод, първа част, втора част и епилог. И има какво да разкаже във всеки свой компонент. Макар и да ми се стори на моменти ненужно разтеглен, а някои от идеите му твърде претенциозни, изпълнението на артистите и великолепното представяне на епохата с нейните проблеми, майсторски ни напомня, че, понякога, човечеството се връща към уроци, които все си мислим, че вече сме научили.



Още по темата слушайте в "Бруталистът" в рубриката ''КиноРадио''.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени