Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Демокрацията е изключително крехка"

Дейвид Харис: Не бива да приемаме демокрацията като даденост

"Антисемитизмът дава лесно смилаемо обяснение за всичко лошо, което се случва по света"

| Интервю
Дейвид Харис
Снимка: БТА

"Има тенденция да се придава романтичен оттенък на нацизма и комунизма. Да се минимизира почти дяволската им природа. Основният ми страх е, че много хора считат това за много стара история."

Това каза пред БНР Дейвид Харис, доскорошен изпълнителен директор на Американския еврейски комитет (1990-2022).

Не трябва да забравяме, че демокрацията е изключително крехка и е много малка глава от управлението на нашите общества в исторически план, смята той.

"Не трябва да приемаме демокрацията като даденост."

Дейвид Харис е в България за представяне на книгата му "На предна линия. Живот в името на глобалното еврейско застъпничество".

"Заглавието беше подбрано много внимателно. Прекарах около 50 години на около 3 фронтови, предни линии. Директно в борба с антисемитизма навсякъде по света, във всичките му форми", уточни той.

Антисемитизмът днес има три основни източника. Основните заплахи идват от радикалния ислям, от възраждането на крайнодесните сили и от крайното ляво, което вярва, че сред всички държави по света има една, която няма право да съществува – Израел, посочи Дейвид Харис.

"Антисемитизмът в своето ядро е теория на конспирацията. Тя дава много лесно смилаемо обяснение за всичко лошо, което се случва по света. Кой е виновен? Разбира се, евреите."

Снимка: БТАПо думите му, политическите и религиозните лидери следва ясно да се противопоставят на антисемитизма.

"Не трябва само да скърбим за тези, които са загинали, а да заставаме в защита на тези, които са живи."

Харис произлиза от антикомунистически настроено рускоговорящо семейство. Майка му е от Москва. Бяга в Париж от сталинисткия режим. Баща му е роден в Будапеща, израснал е във Виена, успял е да оцелее и да емигрира в САЩ.

Когато вижда края на комунизма, Дейвид Харис си задава въпроса как може да се помогне на посткомунистическите общества, едно от които е българското, разказа той в предаването "Хоризонт до обед".

"Тогава научих историята за спасението на българските евреи, което ми даде допълнителна мотивация и импулс да помогна на България."

Падането на комунизма в Източна Европа било определящ момент в началото на кариерата му.

"Много исках Американският еврейски комитет да бъде част от тази историческа възможност. 35 години по-късно, когато се обърна назад и виждам разширяването на НАТО, ЕС, на отношенията на Израел с останалия свят, възраждането на еврейските общности в бившите комунистически страни – това са огромни исторически промени."

Чуйте цялото интервю в звуковия файл.

Превод в ефир Десислава Илкова – Меламед

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени