Това каза пред БНР Лъчезар Тошев, бивш парламентарист, почетен член на ПАСЕ, по повод 80-годишнината от провеждането на конференцията на антихитлеристката коалиция през 1945 г. в Крим, свързвана с разделянето на света на зони на влияние.
САЩ желаят Съветският съюз да се включи във войната срещу Япония. Съветският съюз успява да запази териториите, отнети от Полша, а Полша получава компенсация с германски територии. На тази конференция се решава и съдбата на Германия и разделянето на зони, като това предопределя по-късния облик – на ГФР и ГДР, до падането на Берлинската стена, поясни Тошев.
В този период цяла Източна Европа вече е била под съветски контрол – в годината, в която съюзническите армии са били пред Берлин и е било предрешено това, коментира той.
"Чърчил и Рузвелт вече не са могли да променят нещата. Плюс това са имали амбиции, които са им били по-важни. Така тази зона, в която са съветските войски, остава след това под контрола на Съветския съюз. Формира се т.нар. Източен блок."
Сталин не спазва договореното в Ялта в подопечните страни да се проведат демократични избори, отбеляза още Тошев.
Според него най-важното решение на Ялта е за създаването на ООН. Петте държави победителки във Втората световна война имат право на вето и това запазва контрола им да блокират решения, с които не са съгласни.
В политиката има както действия, базирани на принципи, така и действия, базирани на интереси. ЕС е рецептата за мир и благоденствие. Това е единственият проект на планетата, който прави малките държави важни, коментира Плевнелиев в предаването "Хоризонт до обед".
По думите му, на българите не им отива "да се захласват" по Тръмп или да подкрепят руския президент и "неговите империалистични амбиции", защото всеки път, когато големите си разпределят сфери на влияние "на салфетките", малките са потърпевши.
Идва моментът на истината за Европа, смята Росен Плевнелиев.
Според него "трябва да работим за силен ЕС" и ако България е научила уроците си, то следва да работи за единството на ЕС, а "не да го клатим, цепим и разделяме".
Двете мнения чуйте в звуковите файлове.