За това алармира пред БНР Йорданка Динева от Фондация "Биоразнообразие".
В началото на тази седмица в Културно-информационния център на община Сливен беше открита изложба, посветена на уникалното биоразнообразие на природния парк. Тя е организирана от Фондация "Биоразнообразие", природолюбители, учени и изследователи.
"Целта е да популяризираме природата в "Сините камъни", за да си припомним онова, което всички ние искаме да опазим. В момента има две отворени процедури, които заплашват целостта на природния парк.
Решенията, взети на ниво Общински съвет, все още са в сила, а те преобразуват две местности, разположени високо в планината, в селищни образувания с курортна функция. Тези територии са много големи. Не е минало съгласуване с Министерството на околната среда и водите, няма ОВОС и екологична оценка.
"Сините камъни" е достъпна планина. В тези местности съществуват хижи, бунгала и почивни станции. Самият природен парк не пречи за тяхната поддръжка. Притеснява ни развитието на ново строителство и инфраструктура.
Тече фрагментация и вземане на решения на парче, вместо да се гледа цялостно на опазването на парка", предупреди Динева.
Ние сме отворени за всякакви дискусии на ниво институции, обясни тя в предаването "Хоризонт до обед".
Изложбата "Сините камъни" може да бъде разгледана до 26-ти февруари.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.