Основният показател на Европейската централна банка за бъдещия ръст на заплатите в еврозоната продължава да сигнализира за рязко забавяне през 2025 г., което е в подкрепа на очакванията за по-нататъшно отслабване на инфлация и за повече намаления на лихвените ставки, съобщава Блумбърг.
Индикаторът на ЕЦБ за проследяване на заплатите, публикувана в сряда, прогнозира годишно увеличение на заплащането на труда с 1,5% през четвъртото тримесечие на 2025 г. Въпреки че това е малко повече от прогнозата през декември за повишение 1,4%, очакванията растеж на заплатите е доста по-нисък от пика от 5,3%, регистриран година по-рано.
Индикаторът предоставя на членовете на ЕЦБ навременна информация за актуализацията на заплатите, за да им помогне да преценят как най-добре да коригират паричната и лихвена политика.
През миналата седмица ЕЦБ намали основните си лихви за пети път от началото на този цикъл, започнал през юни 2024 г.
Увереността на ЕЦБ в постигането на инфлационното целево ниво от 2% в рамките на тази година се основава на очакванията, че увеличението на заплатите ще бъде умерено, а инфлацията в сектора на трудоемките услуги, която продължава да нараства с близо 4% повече от година, ще започне да намалява.
Прогнозата на ЕЦБ след заседанието през декември 2024 г. предвижда устойчив спад в растежа на заплатите до 2,8% през 2027 г. от 4,6% миналата година.
Въпреки че централната банка се нуждае от забавяне на растежа на заплатите, тя не иска то да е прекалено рязко, нито да има рязко влошаване на пазара на труда.
Главният икономист Филип Лейн каза миналия октомври, че по-стабилният пазар на труда "увеличава вероятността за постигане на целта за инфлацията, вместо да бъде хронично под нея", и че "увеличенията на заплатите ще отговарят повече на заложените цели през следващите години, отколкото преди коронавирусната пандемия".
Някои анализатори обаче са по-загрижени, че част от неотдавнашния възходящ натиск по отношение на заплатите ще остане в сила поради затегнати пазар на труда и рекордно ниската безработица, особено ако скоро започне очакваното икономическо възстановяване в еврозоната.