Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Людмил Илиев: Не може да имаме претенция за правова държава без спазване на принципа на мандатността

"В България този принцип се нарушава масово и умишлено"

| Интервю
Людмил Илиев
Снимка: Георги Налбантов

Не може да имаме претенцията, че сме демократична и правова държава, докато хората, които заемат изборни държавни длъжности, стоят на тях години след като мандатът им е изтекъл!

Това каза пред БНР журналистът от "Сега" Людмил Илиев и подчерта:

"За демокрацията ключов принцип е мандатността. В България той се нарушава масово, системно и умишлено. Само в диктатурите няма мандати. В демокрациите трябва да си ходиш, когато срокът на длъжността ти изтече. Това е, което не се случва в България, и това, което трябва да се поправи в момента". 

По думите на журналиста актовете на Народното събрание още докато са в проект трябва да са публични, за да могат и журналистите, и гражданите да ги видят:

"Законодателният процес трябва да е прозрачен и да бъде с участието на медиите и на гражданските организации. ... Друг проблем е липсата на хронограма кога ще се случат назначенията. В коалиционното споразумение е записано, че трябва да има такава хронограма трябва да има. В парламентарния правилник е записано, че в началото на сесията председателят на парламента трябва да обяви кои мандатни длъжности изтичат, но и да представи график за тяхното запълване. Това също не е направено".

Според Людмил Илиев управляващите искат да задвижат процеса, но не са стигнали още до конкретни имена, които ще предложат за регулаторните органи.

Той подчерта, че сред държавните длъжности са и тези, които влизат в списъка с евентуални служебни премиери:

"Управляващата коалиция предвижда да избере нов омбудсман, двама заместник-председатели на Сметната палата и подуправител на БНБ, които са в т.нар. домова книга. Когато този процес приключи, а аз си мисля, че той ще бъде приоритетен, тогава може да се каже, че настоящата управляваща коалиция ще има списък с потенциални премиери, които ще са под неин контрол".

Като важен друг избор, който ще е сред най-важните, той посочи изборът на нови членове на ВСС от парламентарната квота, това е органът, който избира главен прокурор:

"Настоящият и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов има право само още 6 месеца да заема тази длъжност, след което трябва да започне да тече новата процедура за избор на главен прокурор. Дотогава трябва да е приключил изборът на членове на ВСС".

От гледна точка на гражданското общество и на бизнеса много важно е кой ще оглави КЗК, който е много важен орган за икономиката, подчерта още Илиев и добави:

"От този избор ще стане ясно дали ще има някаква справедливост в икономическите процеси в България, или ще се останем на това трагично положение, на което сме сега". 

Интервюто на Георги Налбантов с Людмил Илиев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени