Президентът на Иран Масуд Пезешкиан призова членовете на ОПЕК да се обединят срещу възможни санкции на САЩ спрямо големия производител на петрол, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че ще се стреми да сведе износа на петрол от Техеран до нула, предаде Ройтерс.
Износът на ирански суров петрол в момента възлиза на около 1,5 млн. барела на ден, като по-голямата част отива в Китай. Загубата на такъв обем, който се равнява на около 1,4% от общото световно предлагане, би била значителна за пазарите, отбелязва Ройтерс.
Пезешкиан направи коментара на среща с генералния секретар на ОПЕК Хайтам ал-Гайс. Профилът на ОПЕК в социалната медийна платформа "Х" показва, че Ал Гайс е на посещение в Иран, който поема ротационното председателство на петролния картел тази година.
"Вярвам, че ако членовете на ОПЕК са обединени и работят заедно, САЩ няма да могат да санкционират и оказват натиск върху един от тях", е заявил Пезешкиан при срещата с Ал Гайс, според държавните медии на Иран.
Вчера Тръмп възобнови кампанията си за "максимален натиск" върху Иран, целяща да попречи на Техеран да се сдобие с ядрено оръжие, като ще се стреми да се прекрати изцяло износа на ирански петрол чрез санкции и механизми за прилагане на онези, които вече се нарушават.
Износът на петрол от Иран нарасна до най-високото си ниво от 2018 г. по време на мандата на предишния американски президента Джо Байдън, въпреки санкциите на САЩ.
Министърът на петрола на Иран Мохсен Пакнеджад пък е казал на шефа на ОПЕК, че налагането на едностранни санкции на производителите на суров петрол би дестабилизирало енергийните пазари.
"Деполитизирането на петролния пазар е жизненоважен въпрос за енергийната сигурност. Налагането на едностранни санкции срещу големите производители на петрол и оказването на натиск върху ОПЕК ще дестабилизира петролните и енергийните пазари, както и ще навреди на потребителите по света", е посочил Пакнеджад.
Подобни политики по време на първия мандат на Тръмп през 2018 г. доведоха до рязък спад в износа на ирански петрол до едва 200 000 барела на ден през някои от месеците на 2020 г. През 2018 г. ОПЕК и съюзниците се съгласиха да увеличат доставките, след като Тръмп призова производителите да компенсират загубите, причинени от санкциите срещу Иран.
Пакнеджад също така каза пред иранската държавна телевизия, че Техеран е подготвил стратегии за всяка ситуация, свързана със санкциите на САЩ.
Що се отнася до по-широките енергийни въпроси, Пакнеджад каза, че най-важното предизвикателство за световния пазар на петрол в средносрочен до дългосрочен план е въпросът за инвестициите нагоре по веригата.
"Ако днес някои големи потребители на петрол са загрижени за доставките на петрол, това е резултат от техните политически действия, които оказват натиск върху формата ОПЕК + и настояват за регулаторни ограничения върху нови инвестиции нагоре по веригата", посочи той.