Цял свят използва китайски стоки и продукти, но не бива да забравяме, че и там технологиите са с произход от Европа.
Световните интереси в сектора на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ), на изкуствения интелект, в днешния бизнес режим на работа изискват ново мислене, нова политика.
Това трябва да се осъзнае в България и от европейските институции и по отношение на курса, който пое президентът Тръмп, и спрямо силната конкуренция от Китай.
Сътресенията, свързани с цените, мигрантите и безработицата на Стария континент, поставят на дневен ред грижата и подпомагането на местното производство.
Това коментира пред БНР-Радио София Светослав Младенов, член на УС на Сдружение "Соларна енергия България". И припомни, че тревогите за положението в Европа и нуждата от реформи са показани нееднозначно и в доклада на Марио Драги.
Младенов подчерта, че всъщност докладът е направен за икономиките на Западна и Централна Европа.
"Нас ни няма. Когато се говори за автомобилната индустрия, например, става дума главно за Германия. Но авточасти се произвеждат и в България."
Според Младенов, политиката на митата и всякакви други ограничения са свързани с хора, ресурси, с развитие и пазари.
"Вече има договореност в Турция да се произвеждат китайски електромобили. Как може да се конкурираш с превозни средства на цени около 10 хиляди долара?"
97% от соларните паркове за изпълнени с китайски панели. За да се стигне до тази зависимост допринесе политиката в Европа, която разчита на по-евтините продукти и òтказа от подкрепа за местното производство, допълни Светослав Младенов.
Чуйте разговора с него в звуковия файл.