Съвсем скоро се очаква да бъдат достъпни и онлайн декларациите, чрез които Столичната община събира информация за количеството генериран отпадък от граждани и бизнес.
От началото на този месец, местната администрация стартира кампания, с която цели да се подпомогне определянето на точния размер на такса „битови отпадъци“ (ТБО), тъй като от 1 януари 2026 г. трябва да влезе в сила принципът „замърсителят плаща“.
Попълването на декларациите, чрез които се събират данни за количества генериран отпадък, брой ползватели на имота и седмична честота на транспортиране на отпадъците, е напълно доброволно, но от Общината се надяват да получат колкото може повече информация, за да бъде максимално справедлив подходът за определяне на размера на ТБО.
Пред БНР-Радио София Емил Георгиев - шеф на дирекция ''Планиране и управление на дейностите по отпадъци'' в Столичната община, отбеляза, че макар определянето на база „замърсителят плаща“ да е най-приложим за София, ще може да се прилагат и останалите начини, които нормативно са избрани за изчисляване размера на ТБО.
"Ще се опитаме заплащането да става все по-справедливо. Не е подходящ досегашния принцип – според данъчната оценка на имота. За София най-лесно е да се приложи критерият "брой членове на домакинство".
Столичното предприятие за третиране на отпадъци подава подробни данни за постъпващите количества от всеки един сметоизвозващ камион.
Емил Георгиев посочи, че 2025-а е ключова година – продължават пилотни проекти, свързани със събирането и оползотворяването на отпадъците. Пример за това са 25 мобилни центрове, които трябва да бъдат открити през следващите месеци, "зелените острови" и други.