Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Макрон представи планове за ИИ инвестиции във Франция за 109 млрд. евро

Започва двудневен международен форум в Париж - AI Action Summit

Еманюел Макрон
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Френският президент Еманюел Макрон обяви инвестиции на стойност 109 милиарда евро в изкуствен интелект във Франция през следващите години, като Европа търси по-голям прогрес в бързо развиващата се индустрия, доминирана от САЩ и Китай, съобщава "Файненшъл таймс".

Макрон обяви новото финансиране преди започващия днес двудневен международен форум в Париж (AI Action Summit), посветен на приемането на решения в сферата на технологиите с изкуствен интелект. На форума ще присъстват представители на близо 100 държави, сред които Съединените щати и Китай. Ще се проведат дискусии между световни лидери и ръководители в областта на ИИ (AI), като Сам Олтман от OpenAI, предаде Ройтерс.

Изявлението на Макрон идва, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп приветства миналия месец инфраструктурен проект за AI на стойност 500 милиарда долара, известен като Stargate, който ще бъде изграден в Америка и ръководен от OpenAI и SoftBank.

Големи технологични гиганти като Google, Amazon, Microsoft и Meta пък обявиха планирани капиталови разходи за настоящата година, свързани с ИИ, за цели 300 млрд. долара, отбеляза "Файненшъл таймс".

Междувременно китайски компании като DeepSeek правят огромен напредък в разработването на конкурентни и евтини ИИ модели, докато Huawei инвестира сериозно в изграждането на чипове, които могат да съперничат на тези на пазарния лидер Nvidia.

Изправени пред такава конкуренция, "Европа и Франция трябва да ускорят своите инвестиции", заяви снощи Макрон пред телевизия France.

За тази цел Франция ще обяви в понеделник, че компании са се съгласили да инвестират 109 милиарда евро в AI проекти в страната през следващите години.

"За Франция това е еквивалентно на това, което САЩ обявиха за Stargate", отбеляза Макрон.

Този ход подчертава решимостта на Макрон Франция и Европа да са част от глобалната надпревара за разработване и комерсиализиране на авангардни технологии.


Една от инвестициите във Франция ще бъде от Обединените арабски емирства, които миналата седмица заявиха, че ще инвестират до 50 милиарда евро в нов кампус за центрове за данни.

В неделя канадският мениджър на активи Brookfield също обяви инвестиция от 20 милиарда евро в подкрепа на внедряването на ИИ инфраструктура във Франция.

В навечерието на срещата в Париж са проведени преговори, за да бъде формулирана декларация с необвързващ характер относно принципите, на които трябва да се основават регулациите, свързани със създаването и използването на изкуствения интелект. Очаква се на форума да бъде обявено, че компании и филантропи ще предоставят 500 млн. долара за финансиране на проекти от обществен интерес.

Американската делегация на форума в Париж ще оглави вицепрезидентът Джей Ди Ванс. Делегацията на Китай на ще е под ръководството на китайския вицепремиер Чжан Гоцин.

Друг резултат от срещата на върха в Париж се очаква да бъде създаването на инвестиционен фонд с нестопанска цел, наречен Current AI, който има за цел да доразвие т. нар. "ИИ от обществен интерес", като например създаването на щадящи поверителността, анонимизирани здравни данни за ИИ проекти. Бяха обещани около 400 милиона евро за заложена петгодишна цел за набиране на средства от 2,5 милиарда евро.

В понеделник фирмата за рисков капитал General Catalyst каза пред "Файненшъл таймс", че ръководи по-широка инвестиционна група, която планира да похарчи 150 милиарда евро през следващите пет години за внедряване на ИИ в компаниите, инвестиране в европейски стартиращи ИИ компании и изграждане на критична инфраструктура в региона.

Планът, наречен EU AI Champions Initiative, е предназначен да "утвърди Европа като глобален лидер в ИИ".

Очаква се редица компании да обединят усилията си, за да представят на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен нови препоръки за политики, целящи намаляване на бюрокрацията, за да се хармонизират и опростят законите на ЕС за ИИ и данните.

За Макрон срещата на върха е шанс да покаже, че Франция все още може да използва "мека сила" относно големи глобални проблеми като ИИ.

Той се застъпи Европа да разработи свои собствени платформи и приложения за изкуствен интелект, за да не разчита само на американски и китайски иновации за технология, която ще засегне толкова много области на бизнеса, потребителите и обществото.

Очаква се Макрон и други лидери, като премиера на Индия Нарендра Моди, да се застъпят за "по-отворени", споделени платформи за изкуствен интелект като тези, създадени от Mistral и DeepSeek, за разлика от затворените алтернативи, направени от OpenAI и Google, отбелязва финансовото издание.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени