Само за последния месец, когато част от областите в България обявиха грипна епидемия, изписаните антибиотици в страната надхвърлят 630 хиляди. Това показват данни от Информационно обслужване.
"Всеки път, когато сме изправени пред епидемия, има завишаване на тенденцията за изписване на антибиотици. Важно е до каква степен това е оправдано".
Той обясни какви са основните рискове при безразборен прием на антибиотик.
"Антибиотикът помага изключително много при борбата с бактериалните инфекции. Но антибиотикът е и определен алерген. За да подейства, приемът му трябва да отговаря на няколко критерия. Първо - да бъде спазена определената доза. Второ - да бъде проведен адекватен курс на лечение и третото е продължителността. Ако този антибиотик не е предписан от специалист, много често тя се бърка. Това е предпоставка за развитие на резистентност".
Доц. Трифон Вълков коментира решението от първи април Здравната каса да контролира издаването и изпълнението на електронни рецепти в реално време.
"Това е един сериозен опит за упражняване на по-стриктен контрол върху изписването на антибиотици. Въвеждането на електронната рецепта доведе до спад от 30% при изписването им. Надявам се да се доограничи и да става само в случаите, когато е предписано от лекар".
При появата на грипоподобна симптоматика пациентите трябва да потърсят медицинска помощ, а да не започват самолечение, посъветва още той.
"Има какво да се направи в началото. Съществува противовирусна терапия, която, стартирана в ранните часове, е изключително успешна".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.