Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мита от 25% върху вноса на стомана и алуминий в САЩ, скоро Тръмп ще обяви и реципрочни мита

Доналд Тръмп
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът на САЩ Доналд Тръмп повиши значително митата върху вноса на стомана и алуминий до фиксирани 25% "без изключения", надявайки се да защити намиращите се в затруднение индустрии в Съединените щати, но това е ход, който рискува да предизвика търговска война на много фронтове, съобщава Ройтерс и Блумбърг.

Тръмп подписа укази, повишаващи тарифната ставка на САЩ върху вноса на алуминия до 25% от предишната ставка от 10% и елиминирайки изключения за страни и споразумения за квоти, както и стотици хиляди тарифни изключения за конкретни продукти за двата метала. Представител на Белия дом потвърди, че мерките ще влязат в сила на 4 март, но според двата президентски указа, издадени късно снощи, новите ставки ще влязат в сила на 12-ти март в 00.01 часа вашингтонско време, посочва Блумбърг.

Новите високи мита ще се прилагат за милиони тонове стомана и алуминий, внасяни от Канада, Бразилия, Мексико, Южна Корея и други страни, които досега влизаха в САЩ безмитно по силата на съществуващи изключения.

Този ход ще опрости митата върху металите, "така че всеки да може да разбере какво точно означават. Това са мита от 25% без изключения. Това са мита за всички страни, независимо откъде идва вноса - за всички страни", посочи снощи Тръмп пред репортери.

По-късно Тръмп каза, че ще обърне "голямо внимание" на искането на Австралия за освобождаване от тарифите за стоманата поради липсата на проблем на тази страна с търговския дефицит със САЩ.

Ходът на Тръмп идва в допълнение към новите 10-процентни мита върху стоки от Китай, налозите от 25% върху вноса от Канада и Мексико, които в момента се намират в едномесечна пауза, както и неговия план да наложи реципрочни мита на други държави. Президентът също така повтори заплахата си да наложи реципрочни мита срещу страни, които имат налози върху вноса от САЩ, като каза, че тези мерки могат да бъдат обявени през следващите два дни. Тръмп също така посочи, че неговата администрацията ще разгледа налозите върху автомобилите и полупроводниците, както и други потенциални сектори.

Издадените укази представляват разширения на тарифите на Тръмп от 2018 г. за защита на местните производители на стомана и алуминий от съображения за национална сигурност. Представител на Белия дом каза, че изключенията са подкопали ефективността на тези мерки.

Тръмп също така ще наложи нов северноамерикански стандарт, изискващ вносът на стомана да бъде "топен и излят" и алуминият да бъде "топен и излят" в региона, за да ограничи вноса на САЩ на минимално обработени китайски и руски метали, които заобикалят други тарифи.

Действието също така разширява тарифите за продукти надолу по веригата, които използват чуждестранна стомана, включително изработена структурна стомана, алуминиеви екструзии и стоманени нишки, каза служител на Белия дом.

"Тарифите 2.0 за стомана и алуминий ще сложат край на чуждестранния дъмпинг, ще стимулират местното производство и ще осигурят нашата стоманена и алуминиева промишленост като гръбнак и стълб на индустрията на икономическата и националната сигурност на Америка", заяви пред репортери търговският съветник на Тръмп - Питър Наваро.

Докато подписваше заповедта в Белия дом, Тръмп каза, че през следващите два дена ще последват действия за реципрочни мита за всички страни, които налагат мита върху американски стоки, и каза, че също така ще разгледа митата върху вноса в САЩ на автомобили, полупроводници и фармацевтични продукти, предаде Ройтерс.

Запитан за заплахите за ответни мерки от страна на други държави срещу новите му мита, Тръмп отговори:

"Нямам нищо против".

Данните на САЩ показват, че заводите за топене на алуминий са произвели само 670 000 метрични тона от метала миналата година, което е спад от 3,7 милиона през 2000 г. Затварянето на заводи през последните години, включително в Кентъки и Мисури, остави страната до голяма степен зависима от вноса.

Вносът на стомана представлява около 23% от американското потребление на стомана през 2023 г., според данни на Американския институт за желязо и стомана, като Канада, Бразилия и Мексико са най-големите доставчици.

Въпреки че Китай изнася само малки количества стомана за Съединените щати, той е отговорен за голяма част от световния свръхкапацитет за стомана, според САЩ. Американските власти завяват, че субсидираното производство в Китай принуждава други страни да изнасят повече и води до трансбордиране на китайска стомана през други страни в САЩ, за да се избегнат тарифи и други търговски ограничения.

Тръмп обеща подробна информация във вторник или сряда за реципрочния си тарифен план. Той отдавна се оплаква от митото от 10% на ЕС върху вноса на автомобили, което е много по-високо от ставката от 2,5% за внасяните в САЩ европейски коли. САЩ обаче налагат мита от 25% върху вноса на пикапи - жизненоважен източник на печалба за производителите на автомобили в Детройт като General Motors.

Като цяло средното търговско претеглено мито в САЩ е около 2,2%, според данни на Световната търговска организация, в сравнение с 12% за Индия, 6,7% за Бразилия, 5,1% за Виетнам и 2,7% за ЕС.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени