Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕК: Митата на САЩ няма да останат без отговор

Марош Шефчович: И двете страни ще бъдат в губеща позиция

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Неоснователните мита за ЕС няма да останат без отговор - те ще доведат до твърди и пропорционални контрамерки". Това казва в изявление председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен в отговор на наложените от американския президент Доналд Тръмп мита върху вноса на алуминия и стоманата, които трябва да влязат в сила от 12 март. Тя подчертава, че Съюзът ще действа в защита на своите икономически интереси и ще защити своите работници, бизнес и потребители.  "Дълбоко съжалявам за решението. Митата са данъци, а това е лошо за бизнеса и за потребителите", казва още тя.

Фон дер Лайен не предостави подробности за отговора на ЕС.

Една от възможностите би била повторното активиране на митата, наложени от ЕС през 2018 г., които бяха спрени съгласно договореното примирие между Фон дер Лайен и бившия президент на САЩ Джо Байдън.

Тарифите за стомана и алуминий, наложени от Тръмп през 2018 г., бяха спрени при неговия наследник Джо Байдън. Те обаче бяха заменени с квоти.

Митата на ЕС върху американски продукти като бърбън, мотоциклети и портокалов сок в момента са спрени до края на март.

Комисията трябва да чуе мненията на 27-те членки на ЕС относно реакцията на блока по време на видеоконференция на министрите на търговията от Европейския съюз, свикана за сряда.

Наложените мита от американския президент Доналд Тръмп върху вноса на стоманата и алуминия поставят и двете страни в губеща ситуация - това каза в Европейския парламент в Страсбург еврокомисарят по търговията и икономическата сигурност Марош Шефчович:

"Ние дълбоко съжаляваме за тези решения и съобщения. ЕС не вижда основание за налагането на мита върху нашия износ. Това е икономически контрапродуктивно, особено като се има предвид дълбоката интеграция на производствените вериги, създадена от времето на нашата широка трансатлантическа търговия и инвестиции. Това е сценарий, при който губят и двете страни".

Еврокомисар Шефчович отново заяви, че ЕС ще бъде защитен от неоправдани мерки в съответствие с неговите ценности и ще отговори с твърди и пропорционални контрамерки. Той обаче припомни, че ще се търси и диалог за решаване на спорните въпроси:

"Много неща са заложени на карта и за двете страни. Ние искаме това да заработи, най-малкото защото има смисъл".

Според подписания от президента Тръмп указ, митата върху алуминия и стоманата трябва да влязат в сила от 12 март.

Износът на стомана от ЕС за САЩ е бил средно за около 3 милиарда евро годишно през последното десетилетие.

Производителите на стомана в ЕС отбелязаха спад на обема на износа за Съединените щати с около 1 милион тона до 2,2 милиона през 2019-2024 г.

Основно безпокойство сред европейската индустрия е, че 15-те милиона тона, които Съединените щати са внесли миналата година от страни, различни от ЕС, ще бъдат пренасочени към единния блок, ако бъдат наложени мита.


По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени