Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сам Олтман към Илон Мъск: OpenAI не се продава

Сам Олтман и Илон Мъск
Снимка: Ройтерс

Главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Олтман заяви, че неговата компания "не се продава".

Това стана факт, след като група, ръководена от милиардера и предприемач Илон Мъск, предложи да купи OpenAI за 97,4 милиарда долара.

"OpenAI не се продава. Мисията на OpenAI не се продава – да не говорим за факта, че конкурент, който не е в състояние да ни победи на пазара, вместо това просто се опитва да каже, че ще купя това", посочи Олтман пред новинарския сайт Axios в кулоарите на AI Action Summit в Париж.

Освен това Олтман твърди, че Мъск се опитва да поеме контрола над OpenAI от известно време, отбелязвайки, че последната оферта е само "тазседмичния епизод".

Снощи консорциум, ръководен от Илон Мъск, заяви, че е предложил 97,4 милиарда долара за закупуване на организацията с нестопанска цел, която контролира OpenAI - пореден опит в битката на милиардера да блокира ИИ стартъпа от преминаването му към печеливша корпорация с нестопанска цел.

Офертата на Мъск вероятно ще засили дългогодишното напрежение с главния изпълнителен директор на OpenAI Сам Олтман относно бъдещето на създателя на чатбота с ИИ - ChatGPT в сърцето на бума в генеративната AI технология.

След новината за проявения от Мъск апетит за покупки на OpenAI за 97,4 млрд. евро, Сам Олтман незабавно публикува в социалната медийна платформа "Х" (бившата Twitter):

"Не, благодаря, но ще купим Twitter за 9,74 милиарда долара, ако имате желание",

Мъск съоснова OpenAI с Олтман през 2015 г. като организация с нестопанска цел, но напусна, преди компанията реалн ода стартира. Той основа конкурентния ИИ стартъп - xAI през 2023 г.

Мъск, главен изпълнителен директор на Tesla и собственик на технологична и социална медийна компания "X", е близък съюзник на президента Доналд Тръмп. Той похарчи повече от четвърт милиард долара, за да помогне за избирането на Тръмп, и сега ръководи Министерството за ефективността на правителството, нова институция на Белия дом, натоварена с радикалното свиване на федералната бюрокрация.

Мъск също така наскоро разкритикува проект, ръководен от OpenAI на стойност 500 милиарда долара, обявен от Тръмп в Белия дом.

OpenAI беше оценен на 157 милиарда долара в последния кръг на финансиране, затвърждавайки статута си на една от най-ценните частни компании в света. SoftBank преговаря за ръководене на кръг от финансиране до 40 милиарда долара в OpenAI при оценка от 300 милиарда долара, включително новите фондове, съобщи Ройтерс месец по-рано.

Освен всякакви антитръстови последици, сделка с такъв размер ще изисква Мъск и неговия консорциум да съберат огромни средства.

Акциите на Мъск в компанията за електромобили Tesla се оценяват на приблизително 165 млрд. долара, според данни на LSEG, но неговият ливъридж с банките вероятно ще бъде слаб, след взетите от него банкови заеми за закупуването през 2022 г. за 44 млрд. долара на платформата "Х", която тогава се наричаше Twitter.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени