Президентът на Европейската асоциация на производителите на стомана (EUROFER) д-р Хенрик Адам осъди във вторник новите мита от 25% на президента на САЩ Доналд Тръмп върху целия внос на стомана, наричайки го "радикална ескалация на търговската война".
"Изпълнителната заповед, подписана от президента на САЩ Доналд Тръмп, налагаща 25% обща тарифа върху целия внос на стомана, е радикална ескалация на търговската война, започната при първото му управление. Това допълнително ще влоши положението на европейската стоманодобивна промишленост, влошавайки и без това тежката пазарна среда", се посочва в изявлението на д-р Адам.
Съгласно текущото прилагане на Раздел 232, европейските производители на стомана имаха изключения и Европейската комисия беше договорила тарифна квота (TRQ). Въпреки изключенията и тарифната квота, вносът на европейска стомана в САЩ е намалял с над 1 милион тона годишно.
В своето официално изявление председателят на EUROFER предупреждава, че ако сега бъдат премахнати всички освобождения за продукти и тарифни квоти, ЕС може да загуби до 3,7 милиона тона износ на стомана за САЩ. Съединените щати са вторият по големина експортен пазар за производителите на стомана в ЕС, като те представляват 16% от общия износ на европейска стомана през 2024 г. Загубата на значителна част от този износ не може да бъде компенсирана от износа на ЕС към други пазари, посочва още Адам.
Освен загубата на износ, президентът на асоциацията предупреди, че митата могат също така да причинят значителни изкривявания на търговията.
През 2024 г. САЩ са внесли около 23 милиона тона стоманени продукти от трети страни, различни от ЕС. Сега е вероятно тези количества да бъдат масово пренасочени към европейския пазар, посочва Адам. Стоманата, която би трябвало да отиде в САЩ, може вместо това да наводни европейския пазар на евтини цени от Азия, Северна Африка и Близкия изток. Това допълнително би "влошило ситуацията, като би довело до невъзможност за инвестиране в зеления преход и в крайна сметка до деиндустриализация на Европа. Само през 2024 г. стоманодобивната индустрия в ЕС трябваше да затвори 9 милиона тона капацитет с обявени съкращения на над 18 000 работни места. Изпълнителната заповед на президента Тръмп неизбежно допълнително ще изостри ситуацията.
Необходимостта от решителни действия на ЕС за запазване на европейската стоманодобивна промишленост става още по-неотложна, посочва д-р Адам:
"Основните мерки, които очакваме от ЕС са:
1. Спешно преразглеждане на настоящия защитен режим на ЕС с въздействащи мерки, които да отразяват драматичните пазарни и търговски условия. Предпазната мярка на ЕС беше създадена, за да ограничи отклонението, причинено от първото действие по раздел 232 през 2018 г., но през последните шест години предпазната мярка загуби своята ефективност поради увеличаването на квотата пред лицето на намаляващото търсене, като позволи на вноса да спечели значителни пазарни дялове в ЕС.
2. Продължаването на всеобхватна система за тарифиране като абсолютна необходимост, тъй като текущата предпазна мярка на ЕС ще приключи след по-малко от година и половина (края на юни 2026 г.), докато глобалният свръхкапацитет за стомана се влошава и стоманеният протекционизъм се увеличава в световен мащаб. Важно е да се отбележи, че правилата на СТО не забраняват цялостното тарифиране като такова".
"Без незабавно затягане на настоящия режим на защитни квоти, отклонението, провокирано от новите американски тарифи за стомана, неизбежно ще тласне стоманодобивния капацитет в ЕС към допълнителна работа на празен ходи и в крайна сметка до затваряне", заключава президентът на Европейската асоциация на производителите на стомана.