Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милена Стефанова: Намираме се в мътен разказ - колко са парите на държавата

Скамейката би се удължила значително, ако партиите спрат да търсят хора, на които се натиска копчето, смята политологът за втория ешелон

| Интервю
Милена Стефанова
Снимка: Савина Спасова
Чуй новината! Чуй новината:

Намираме се в мътен разказ, много неясенколко са парите на държавата и с какво разполага това управленско мнозинство.

Това мнение изрази пред БНР проф. Милена Стефанова, политолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски".

Първият ешелон е с политическа отговорност. Всички са поели рисковете да имат негативи, може би искат да изведат и позитиви. Вторият ешелон на властта включва заместник-министри, областни управители и шефове на агенции и там трябва да бъдат назначени професионалисти в управлението, не на последно място да са почтени. В момента се намираме в кризисна ситуация. Нямаме бюджет за текущата година, очерта рамката на политическата ситуация политологът.

По думите ѝ, приемането на бюджета е много важно, за да се изработи адекватна управленска програма. Нужно е време, за да изработят "правила, които да устоят на всякакъв натиск". Не се бърза, а се върви в нормален ритъм, смята преподавателят относно регулаторите и процедурата, която поставя начало на техния избор.

Скамейката би се удължила значително, ако политиците престанат да се замерват с "този е човек на онзи" и партиите спрат да търсят хора, на които се натиска копчето, посочи проф. Стефанова.

"Факт е, че ПП-ДБ, когато имаха възможност, правеха това. Което означава, че и техният морал не е много интегриран. Ако всяка политическа партия престане да разсъждава по този начин и не си търси човек, който като му натиснеш копчето, да изпълнява нещо, което на теб ти изнася, тогава бихме могли да разчитаме, че скамейката ще се удължи. Защото има много добри професионалисти, много почтени хора, които биха се заели да вършат такава работа, стига да се чувстват наистина независими. (…) Ако всеки си прави сметката, че само неговите хора могат да участват в управлението, е загубил първите си 7 години или 11 години обучение в училище. Всичко друго е плод на някакви балкански нрави, от които не можем да се отървем."

"Тази жена не се яви от нищото. Тя дълги години там е работила, в МФ, била много ключов експерт. При условие, че ѝ гласуваха доверие да бъде финансов министър в служебен кабинет, трябва да се замислим, че тази жена има качества. Това да си бил министър на финансите е изключително висока позиция. Такъв човек съвсем спокойно може да изпълни и функциите в АДФИ. Тя правеше впечатление на добросъвестен човек", изтъкна тя относно Людмила Петкова и заставането ѝ начело на Агенцията за държавна финансова инспекция, след като бе освободена от Министерството на финансите.

Много е важно представителите на съдебната система да имат доверие на новия Висш съдебен съвет. Това ще бъде индикатор, отбеляза още политологът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени