Този коментар направи пред БНР икономистът от Института за пазарна икономика Петър Ганев. ИПИ е представил доклад, посветен на реформите в енергетиката и политиките за климата в Европа в условия на глобална надпревара.
По думите му, поставянето на зелени цели означава по-големи разходи, което пък е удар по конкурентноспособността.
"Европа трябва да намери подход към решаването на зеления въпрос по начин, който ѝ позволява да бъде конкурентноспособна."
Не може да очакваме, че цялата тази политика по посока на зеления преход ще изчезне. Дори най-крайните защитници на свободния пазар не говорят за зачертаване на зелената политика, поясни икономистът в предаването "Хоризонт до обед".
В определен сектор или определени домакинства може да има таргетирани мерки - насочена политика, подобно на социалната, там, където тази цена наистина създава проблем, подчерта Ганев относно субсидирането на бизнеса за цената на тока.
Заради политическата нестабилност е била направена отворена програма за всички над определен праг на цените на електроенергията, без значение дали става дума за баничарница или за най-голямата рафинерия, изтъкна той.
Има много технологични начини да се намалят емисиите. Въпросът е системата да дава равен старт на всяка от технологиите. Не ние през политика – европейска или наша, да посочваме вятъра или слънцето, отбеляза Петър Ганев.
Нашата енергетика винаги е била наситена с корупционни скандали, злоупотреби, влияние и опити за влияние. Това е един от секторите с много големи финансови потоци, заяви експертът. Според него на този фон пробитите институции съдействат за реализирането на корупцията.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.