Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Администрацията на Тръмп изглежда готова с обещаните от президента реципрочни мита

Снимка: Алами/Ройтерс

Търговските съветници на Доналд Тръмп са финализирали плановете за реципрочни мита, които президентът на САЩ обеща да въведе срещу всяка страна, която налага мита върху американския внос, засилвайки страховете от широкообхватна световна търговска война, съобщава Ройтерс.

В понеделник Тръмп шокира финансовите пазари с решението си да наложи мита върху целия внос на стомана и алуминий от 12-ти март. Плановете му бяха осъдени от Мексико, Канада и Европейския съюз, докато Япония и Австралия заявиха, че искат да получат освобождение от новите тарифи.

Новината накара индустриите, разчитащи на вноса на стомана и алуминий, да се борят да компенсират очаквания скок в разходите.

Миналата седмица Тръмп въведе допълнително мито от 10% върху китайските стоки, влязло в  сила на 4 февруари, докато китайските контрамерки влязоха в сила тази седмица.

В същото време американският президент отложи с един месец (до 4-ти март) въвеждането на мита от 25% върху вноса на стоки от Мексико и Канада, за да даде възможност за преговори относно стъпки за осигуряване на границите на САЩ и спиране на потока на фентанил.

Някои работодателите и техни служители в САЩ приветстваха тарифите за стоманата и алуминия, но много фирми, занимаващи се с тежко производство, предупреждават, че повишаването на тарифите ще се отрази по веригите на доставки, засягайки всички предприятия, които разчитат на металите.

Според източник на Ройтерс, на този етап служителите на Белия дом мълчат относно структурата или графика на следващите т.нар. реципрочни мита, като съобщението за тях може да дойде по-късно през седмицата.

В понеделник Тръмп каза, че ще обяви реципрочни мита през следващите два дни за всички страни, които налагат мита върху американски стоки, като добави, че също така разглежда възможността за въвеждане на отделни мита върху вноса в САЩ на автомобили, полупроводници и фармацевтични продукти.

Търговски експерти казват, че структурирането на реципрочните тарифи, които Тръмп иска, поставя големи предизвикателства за неговия екип, което може да обясни защо те все още не са обявени, отбелязва Ройтерс.

Уилям Рейнш, старши сътрудник в Центъра за стратегически и международни изследвания, каза, че служителите на Тръмп могат да изберат по-лесно прилагана плоска тарифна ставка от 10% или 20% или по-сложен и объркан подход, който ще изисква отделни тарифни графици, съпоставящи митата, налагани от САЩ, със ставките, валидни във всяка друга държава.

Един от източниците на Ройтерс каза, че подробностите все още са се уточнявали до късно снощи.

Деймън Пайк, търговски специалист и директор на американското подразделение на счетоводната фирма BDO International, каза, че реципрочните мита, които Тръмп предвижда, ще доведат до монументално начинание, като се има предвид, че всеки от 186-те членове на Световната митническа организация има различни митнически ставки.

"На международно ниво има нещо като 5000 различни тарифни описания на 6-цифрено ниво (подзаглавие на продукта), така че 5000 умножено по 186 държави. Това е почти проект за изкуствен интелект", каза той.

Експертите казват, че Тръмп може да се обърне към няколко законодателни акта, включително раздел 122 от Закона за търговията от 1974 г., който би позволил фиксирана ставка максимум от 15% в срок от шест месеца, или раздел 338 от Закона за тарифите от далечната 1930 г., който предоставя правомощия за действие срещу търговска дискриминация, поставяща в неизгодно положение търговията в САЩ, но който никога не е бил използван досега.

Тръмп също би могъл да използва същия Закон за международните извънредни икономически правомощия, използван за оправдаване на митата, наложени на Китай и отложените с месец мита за Канада и Мексико.

Според Уилям Рейнш, налагането на реципрочно мито обаче може да отстъпи контрола върху тарифния график на САЩ на други страни, следвайки определената от тях митническа ставка, и може да доведе до контрапродуктивни резултати.

"Например, ако Колумбия има високо мито върху кафето, за да защити индустрията си, ние ще наложим високо мито върху колумбийското кафе, което да съответства на тяхното, въпреки че не отглеждаме кафе. Единствените пострадали хора ще бъдат потребителите в САЩ", посочи пред Ройтерс един от тях.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени