Като цяло подкрепям такива инициативи като бойкота, защото във всяка държава трябва да има потребителска култура. Ако е само за ден, ще има символичен характер, но ако продължи като в Хърватия, в един момент дава ефект, дори политически. Това каза в интервю пред БНР Георги Вулджев от ЕКИП и член на Българското либертарианско общество.
Без пазаруване: Ден на бойкот на търговските вериги заради високите цени
Според него проблемът с цените не е в един или друг регулатор, защото КЗК и преди са правили и правят проверки, но не се откривали проблем.
Вулджев посочи, че проблемът е заради фрагментираното производство у нас на хранителните продукти от първа необходимост и лошата позиция да преговарят с търговците:
"Ние сме зависими от внос и затова се получават тези феномени с рязкото вдигане на цените. Това изисква цялостна промяна в стопанската политика в страната, а не някой си регулатор да прави проверки".
А това, че някой стоки в кварталното магазинче са по-евтини от хипермаркетите е индикация, че производителят не е в добра позиция за преговори с големия търговец, допълни Вулджев. И предупреди, че таванът на цените на стоки в Хърватия е показало, че не е с добър ефект, защото 2 години инфлацията там расте.
Георги Вулджев препоръча, "да се помисли за алтернативни способи, защото проблемът е структурен, имаме проблем на ниво производство и как се преговаря".
"Ако се притесняват политиците, че е висока инфлацията у нас, ги съветвам да не вдигат толкова разходите. И в ЕС като цяло върви нагоре, въпросът е дали я изпреварваме. Ако я изпреварваме ще продължим да не изпълняваме критерия, ако е по-бавна, то тогава може и да изпълним", коментира Вулджев очаквания проектобюджет.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.