Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

"За около 10-15% от децата не се случва типичното развитие, което очакваме"

| Интервю
Снимка: БНР
Чуй новината! Чуй новината:

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени. Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в подкрепа на цялото семейство и благодарение на ранната детска интервенция Васко вече се развива много добре.

"Няма по-специален етап от живота ни от ранното детско развитие. Ние не си спомняме какво се случва през първите две години, но мозъкът е толкова зает да се развива, да създаде солидна основа за в бъдеще – и точно този период е критичен."

Това обясни в интервю за БНР Снежана Радева, директор на програмата "Ранно детско развитие" в УНИЦЕФ. 

Имаме около 50 000 раждания годишно, а от тях над 7000 деца имат проблеми в развитието. За около 10-15% от децата не се случва типичното развитие, което очакваме, а това носи огромно натоварване на родителите. Затова е важно да има програми като "Заедно от началото", от която става част и Васко, посочи тя.

Снежана Радева  Снимка: Юлияна Корнажева

Програмата за ранна детска интервенция засега работи в Нова Загора и Хасково. Целта е първо затрудненията в развитието да се идентифицират рано, защото при част от децата това не е толкова видимо. Ядрото на програмата са специалистите, които не правят терапия, а работят със семейството. Третият елемент е възможността детето да се включи в услуга за ранно образование и грижа – ясла и детска градина.

"Програмата дава изключителни резултати – това един родител да има предвидимост, да има усещането, че знае как да подкрепя детето си. Част от медицинските състояния няма как да бъдат преодолени, но това детето да е самостоятелно, да говори, да казва на майка си, че това е тя, да може да се включи в детска градина – това е безценно. Много голяма част от затрудненията в развитието могат да бъдат преодолени именно в този критичен прозорец и детето до голяма част да развие своя потенциал", изтъкна Радева.

Снимка: БТА

Важно е да има добро споделено разбиране – както у родителите на деца, които имат някакви затруднения - че те не са виновни за състоянието им, така и сред родителите на тези деца, които ще бъдат "ощипани" от дете със специални потребности, коментира Снежана Радева в предаването "Хоризонт до обед".

Тя цитира проучване, според което една част от родителите на деца с типично развитие се притесняват от децата със СОП, а друга част ги смятат за "дефектни", което е притеснителен сигнал.

Програмата на УНИЦЕФ ще бъде разширена в други общини, увери тя. По думите ѝ, чрез дарения програмата ще може да се разгърне на повече места.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна