Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване на зависимостта от изкопаеми горива и увеличаване на енергийната независимост, иновациите в областта на възобновяемата енергия стават достъпни за все по-голям кръг от домакинства. Технологии като соларни панели, термопомпи и съвременни отоплителни системи не само предлагат възможност за намаляване на енергийните разходи и въглеродния отпечатък, но също така допринасят за повишаване на качеството на живот чрез предоставяне на по-голям комфорт, надеждност и автономност в управлението на енергийните ресурси.
Соларните панели представляват едно от най-ефективните решения за използване на слънчевата енергия, особено в райони с висока слънчева активност. Фотоволтаичните панели преобразуват слънчевата светлина в електричество, което може да се използва директно за захранване на домакински уреди или за съхранение в батерии за по-късно потребление. Това е особено полезно за домакинства, които искат да минимизират зависимостта си от мрежата и да се защитят от възможни колебания в цените на електроенергията. Освен това, благодарение на системите за „нетно измерване“, излишната енергия може да се върне в мрежата, което позволява на собствениците на соларни системи да получат финансова компенсация или да намалят сметките си за ток.
"Все повече хора се запознават с енергийната ефективност – говорим за слънчевите панели, които преобразуват енергия от слънцето. По този начин инвестицията за домакинството е за по-продължително време. Гаранцията за една такава централа е до 30 години, така че можете да си направите сметка в следващите 22 до 30 г. каква полза имаме“, каза пред Радио София Георги Лардев.
Соларно-термичните панели, от друга страна, използват слънчевата енергия за затопляне на вода, което е икономически изгодно решение за домакинствата с висока консумация на топла вода, като тези с големи семейства. Те са често използвани в комбинация с традиционни отоплителни системи, като значително намаляват разходите за подгряване на вода, особено през летните месеци.
"Съотношението през лятото и зимата е 3:1. През лятото слънчевите панели произвеждат 3 пъти повече електричество, отколкото през есенно-зимния период", поясни Георги Лардев.
Той препоръча слънчевите панели да са поставени на място с южно изложение, без засенчване.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.