С безпокойство и призиви да не бъдат изключвани от мирните преговори нито Киев, нито Европа започна Мюнхенската конференция по сигурността. В първия ден на форума, на който няма официални руски представители, бяха отправени призиви за разумен и цялостен подход към разговорите за спиране на огъня.
Ако Украйна загуби войната, това ще се отрази пагубно както на Европа, така и на Съединените щати, заяви в реч пред форума в Мюнхен председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен:
"Провал на Украйна ще отслаби Европа, но ще отслаби и Съединените щати. Това ще засилили предизвикателствата в Индо-Тихоокенската област и би застрашило нашите общи интереси, защото авторитарните лидери в света гледат внимателно дали извършването на инвазия в съседна страна и нарушаването на международните граници остава безнаказано".
Урсула фон дер Лайен обяви, че Комисията ще активира клаузата за освобождаване на инвестициите в отбрана от ограниченията за държавните разходи, позволявайки на страните членки да "увеличат значително" средствата за отбрана. Тя каза, че ЕК ще предложи и по-широк пакет от "специализирани инструменти", за да отговори на специфичните нужди на отделните държави членки.
Фон дер Лайен добави, че Европейският съюз ще трябва да отключи инвестициите в отбранителната индустрия, за да допринесе за своя бъдещ "мащабен отбранителен пакет", както и да ускори процеса на присъединяване на Украйна към ЕС.
"Имаме нужда от Европа, която е по-прагматична, по-фокусирана, по-решителна. Такава, която ще противодейства на заплахите си, такава, която ще използва огромните си сили и мощ, такава, която стои до Украйна и нейните партньори", каза тя.
Президентът на Украйна Волидимир Зеленски изрази готовност за разговори, но изрази опасение, че мирен план, изготвен от Съединените щати, все още няма:
"Готови сме за всякакви разговори с Америка и нашите съюзници. Ако те ни дадат конкретни отговори на конкретни искания от наша страна и общо разбиране за "опасния Путин" - тогава с нашето единно разбиране ние ще бъдем готови да говорим с руснаците", посочи Володимир Зеленски и добави:
"Не виждам Съединените щати да имат готов план, а смятам, че това е много важно. Готови сме във всеки един момент да говорим реалистично, разбираме географията на страната ни и виждаме къде са най-големите рискове. Готови сме да говорим за всичко: от контингенти до гаранции за сигурност, готови сме на всякакви конструкции, за да спрем Путин".
Зеленски обяви, че предстои да разговаря с американския вицепрезидент Джей Ди Ванс по време на форума.
За конкретни планове за спиране на огъня обърна внимание и генералният секретар на НАТО Марк Рюте. Той постави фокуса върху европейските съюзници, които по думите му трябва да бъдат по-активни, за могат да засилят позициите си и да намерят място на масата за преговори:
"Европейците трябва да представят конкретни планове. На първо място - да бъде пратена повече военна помощ в Украйна, второ - повече военно обучение за Украйна. Когато се сключва мирното споразумение, европейските страни трябва да създадат ефект на място. Това е най-добрият начин да вземеш участие на масата за преговори".
А американският секретар по отбраната Пийт Хегсет, който бе на официално посещение в Полша, не спомена присъствието на Украйна на масата за преговори:
"Не е нужно да изхождате от позицията на доверието, за да договорите сделка. Отново ви казвам - аз съм министър на отбраната и не е моя работа да чета мислите на Владимир Путин. Президентът Тръмп ще бъде този, който ще седи на масата със Зеленски и Путин. Не е нужно да се доверявате на някого, за да преговаряте с него".
Хегсет подчерта, че Европа не може да разчита вечно на военното присъствие на САЩ на континента и намекна, че това присъствие може да бъде обсъдено.