Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Найден Тодоров: За да спрат схемите в театрите, трябва да се промени системата

"Държавните културни институти съществуват, за да създават култура и да вдигат общото културно ниво на нацията, а не за да бъдат печеливши предприятия"

| Интервю
Маестро Найден Тодоров
Снимка: Руди Бежев

За да спрат схемите в театрите, трябва да се промени системата. Това заяви пред БНР Найден Тодоров, диригент на Софийската филхармония, бивш министър на културата. 

"Тя е направена по начин, който в момента не работи нормално. Културните институти не работят за това да се развива културата, те трябва да печелят по някакъв начин пари, за да успеят да оцелеят и да получат своята държавна субсидия. Това принуждава част от директорите да търсят алтернативни начини, за да спасят институтите. Понякога отиват на ръба на закона, а в определени случаи – те го прескачат. 

Убеден съм, че прокуратурата ще си свърши работата и виновните ще бъдат открити и наказани. Те трябва да бъдат наказани, защото с това престъпление, което са извършили, навредиха на целия сектор. Престъпните схеми са в два театъра. Самите театри не са виновни. Няколко човека са допуснали това да се случи. Не съм убеден, че самите директори са го направили първоначално с лоши помисли. Те са открили някакъв начин да завъртят една схема, която да подобри финансовата ситуация на театъра. Целта обаче абсолютно никога не оправдава средствата. Каквито и да са проблемите, ако ние престъпим закона, сме престъпници". 

При сегашната система колкото повече билети се продават, толкова по-голямо финансиране получава културната институция от държавата.

"Но това е абсурд, защото Министерството на културата има фиксиран бюджет.

Решението е едно – връщане към смисъла  на съществуване на държавните културни институти. Те съществуват, за да създават култура и да вдигат общото културно ниво на нацията, а не за да бъдат печеливши предприятия. 

Рано или късно ще се стигне до промяна. Въпросът е каква ще бъде тя. Вярвам, че настоящият министър ще намери някакъв вариант. Проблемът не е в самия министър, а в това дали средите ще допуснат нещо ново". 

Тодоров обясни в предаването "РадиоТочка", че не съжалява за месеците, в които е бил министър на културата. 

"Не е хубаво човек да живее в прекалено удобство. Научих страшно много неща". 

Той припомни, че културата е онзи мост, по който може да се намери път до всеки от нас, когато всичко друго рухне.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна