Археолози откриха отдавна търсената гробница на древния цар Тутмос II в Египет, съобщи "Ал Джазира". Гробницата е най-голямото археологическо откритие в страната от 1922 г. насам. Откритите в нея артефакти са на 3500 години.
Египетски археолози, заедно с британски експерти, са открили най-новата древна гробница в района на планината Тива, западно от град Луксор и прочутата "Долина на царете".
Мохамед Исмаил Халед, генерален секретар на Върховния съвет по антиките в Египет, казва пред "Ал Джазира", че това е първият път, когато са открити погребални предмети, принадлежащи на Тутмос II, тъй като такива предмети не съществуват в музеи по света.
Когато археолозите за първи път откриват входа на гробницата, предполагат, че тя може да принадлежи на една от съпругите на царете. Според Мохамед Абдел Бадие, ръководител на египетския екип, работил по разкопките, трудностите при идентифицирането на артефактите в гробницата са резултат и от лошото ѝ състояние поради многократни наводнения. Но след намирането на артефактите с името на цар Тутмос II е станало ясно, че откритата гробница е негова.
В разкопките, започнали през 2022 г., са участвали и експерти от "New Kingdom Research Foundation" в Обединеното кралство. Самата мумия на крал Тутмос II е открита през XIX век и сега е изложена в Националния музей на египетската цивилизация.