Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Компанията за електрически и водородни камиони Nikola Corporation подаде молба за защита от фалит

Снимка: Ройтерс

В сряда американският производител на тежкотоварни търговски превозни средства, задвижвани с водород и електрически батерии, Nikola Corporation потърси защита от фалит по Глава 11 във Федерален съд в Делауеър, предаде Ройтерс.

Компанията планира да поддържа някои директни сервизни дейности и да продължи операциите по зареждане с гориво до март 2025 г., след което ще се нуждае от помощ от партньори, за да продължи да работи.

"През последните месеци предприехме многобройни действия за набиране на капитал, намаляване на задълженията ни, изчистване на баланса ни и запазване на паричните средства, за да поддържаме операциите си. За съжаление, най-добрите ни усилия не бяха достатъчни, за да преодолеем тези значителни предизвикателства и бордът реши, че Глава 11 представлява най-добрият възможен път напред при дадените обстоятелства за компанията и нейните заинтересовани страни", отбеляза президентът и главен изпълнителен директор на Nikola Стив Гирски.

Компанията разкри, че разполага с приблизително 47 милиона долара в брой, за да финансира процедури по несъстоятелност, да улесни процеса на продажба и да подкрепи излизането си от защитата от фалит по Глава 11.

Съдебните документи разкриват, че производителят на товарни камиони, задвижвани с водород, има активи, които са оценени между 500 милиона и 1 милиард долара, докато пасивите му варират от 1 до 10 милиарда долара.

Тази ситуация възниква на фона на трудностите на Nicola да осигури средства, тъй като паричните резерви на компанията са намалели значително поради значителни загуби, понесени с всяко продадено превозно средство.

Това е поредният производител на електрически превозни средства, който изпита сериозно трудности, след като се сблъска със слабото търсене, бързото изгаряне на пари и предизвикателства във финансирането.

Фирми за електромобили, които станаха публични по време на пандемията, обещавайки да революционизират сектора, като Fisker, Proterra и Lordstown Motors, подадоха молба за фалит през последните години, тъй като финансирането за капиталоемките операции пресъхна поради високи лихвени проценти и слабо търсене.

Акциите на закъсалия производител на електрически превозни средства се сринаха с над 50% по време на предпазарната търговия на Уолстрийт след новината, че компанията е подала молба за защита от фалит.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна