Община Пловдив получава над 10 милиона лева по програма "Околна среда" за зелена градска среда за премахване на т.нар. "кални петна" в града. Това съобщи зам.-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. 33 хектара е площта на тези "кални петна", които са разположени на територията на целия град.
Калните петна са незатревени площи в междублоковите пространства и генерират прах и кал. Някои от тях са се превърнали и в паркинги, обясни Иван Стоянов.
Той посочи, че са дали на главните архитекти и на районните кметове да опишат кои са калните петна на Пловдив. Данните са обработени и те са на обща площ от 33 хектара. Общият им брой в града е 39, като най-много са в район "Южен" - 14. В районите "Западен", "Северен" и "Тракия" са по 6, а в "Източен" - 7, уточни Стоянов.
По думите му по програмата 70% от тези петна трябва да бъдат затревени, а на другите 30% ще се изградят поливни системи. След това тези петна не могат да се използват за търговска дейност.
След официалното подписване на договора между община Пловдив и програмата, ще бъдат обявени поръчките за авторски надзор, строителен надзор и избор на изпълнител за тези зелени мерки за калните петна, посочи зам.-кметът.
Иван Стоянов посочи още, че "зелен билет" в Пловдив на практика е въведен, защото цената на пътуването е 1 лев, колкото струва зеленият билет в София. Той призова пловдивчани да ползват градския транспорт, който вече е редовен.
Наредбата за зони с ниски емисии в момента се разработва и съгласува, очаква се през март тя да е готова за обществено обсъждане. След като излязат насоките на Програма "Околна среда" общината ще кандидатства за 5 млн. лева за ограничаване на транспортния трафик в определени зони на града. Това означава забрана за автомобили на определени улици или намаляване на скоростта.