"Пак са предложени много сериозни увеличения на заплати в публичния сектор, особено в сферата на сигурността. Залага се един дефицит от 2,2% от БВП, т.е. държавата ще продължава да задлъжнява. Дори правителството очаква съотношението на държавния дълг към БВП да се покачи с 10 процентни пункта – от 25% на 35%. От гледна точка на данъчна политика няма някакви сериозни промени в краткосрочен план, но правителството е заложило увеличение на осигурителните вноски за 2027 г. и за 2028 г. с общо с 3% за пенсии. Разбира се, максималният осигурителен доход ще се вдига през всяка една от следващите години, включително през 2025 г., т.е. осигурителната тежест ще се покачва“, каза Вулджев.
Заложените приходи от ДДС за 2025 г. са 24,83 милиарда, което е с над 6 милиарда лева увеличение, спрямо миналата година. Това означава, че правителството очаква приходите от ДДС да се увеличат с 1/3 през 2025 г., посочи икономистът.
"Това би било някакъв исторически рекорд като ръст на приходите от ДДС. Не е по никакъв начин добре обосновано в самия бюджет откъде ще дойдат тези пари. Правителството очаква номиналния БВП, т.е. преди да отчетем инфлацията, да се покачи с около 7%, което само по себе си се равнява на 1,2 милиарда приходи от ДДС, приблизително. Има и други мерки, които се предвиждат по отношение на данъчната събирателност, борба със сивата икономика, които са около 1,2 милиарда. По този начин остават едни около 4 милиарда приходи от ДДС, които не може да се обясни откъде трябва да дойдат", посочи Георги Вулджев.
Той добави, че това не е обяснено в проектобюджета и изрази притеснение, че това очакване на правителството няма да бъде изпълнено.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.