Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов.
Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно заведение след дипломирането си, може до някъде да бъде ефективна, но като цяло не решава проблемите и само ще ги замаскира. Той смята, че това ще даде временен резултат.
"Има и доста фактори, които е добре да бъдат изяснени преди да се предприемат такива мерки. Например на какъв принцип ще бъдат селектирани тези студенти. Става въпрос за конкретен процент от студентите, а не за всички, които са държавна поръчка, да бъдат обвързани с такъв договор и въпросът е на какъв принцип те ще бъдат селектирани и съответно кои лечебни заведения ще бъдат включени. Както и как ще бъдат разпределени тези студенти. Друг е въпросът във връзка с условията на работа както и възнаграждението, което ще получат, ако евентуално бъдат включени в тази програма и дали това донякъде ще им гарантира място за специализация или по-скоро се цели попълването на липсващи кадри на завършването на следващият випуск", коментира Беделов.
Бъдещият медик допълни, че все още няма изяснени критерии за осъществяването на програмата и студентите активно биха се включили в тази инициатива. По думите му в идеята има перспектива и по някакъв начин да облекчи системата на здравеопазване както и както и да осигури на студентите адекватни условия за работа.
Повече може да чуете от интервюто с Али Беделов, което е в прикачения звуков файл.