Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бундесбанк: Германската икономика остава в капана на стагнацията въпреки някои позитивни сигнали

Снимка: bundesbank.de

Германската икономика като цяло остава в "капана" на стагнацията, като очакваното ново федерална правителство ще започне работа в трудна икономическа среда, посочва Бундесбанк в своя февруарски доклад, цитиран от ДПА.

Германската централна банка все пак отбеляза, че има някои индикации, че икономическо производство може да нарасне леко през първото тримесечие на тази година, след спад с 0,2% през последното тримесечие на 2024 г.

Една от причините за леко позитивните очаквания в началото на годината е засиленото напоследък търсене на индустриални продукти и строителни услуги. Частното потребление също би могло да се увеличи до известна степен благодарение на повишените заплати, отбеляза Бундесбанк.

В същото време обаче централната банка посочва, че потребителските нагласи остават лоши на леко нарастващата безработица, така че спестяванията вероятно ще останат на високи нива. Износът може да се развие "малко по-неблагоприятно", тъй като трябва да се очакват изпреварващи ефекти с оглед на задаващите се американски мита.

В средносрочен план Бундесбанк вижда затягащата се търговска политика на САЩ като риск за световната търговия и световната икономика. Въвеждането на допълнителни мита могат да ескалират в сериозни търговски конфликти, се предупреждава в анализа на немската централна банка.

"Повишената несигурност сама по себе си вече може да свие глобалната икономика", посочва Бундесбанк.

От гледна точка на Бундесбанк, бъдещото федерално правителство има много възможности за допълнителен дълг. Според нея има нужда от действия в областта на държавната инфраструктура и устойчивото финансиране на разходите за отбрана. "Дълговата спирачка", ограничаваща размера на правителствените заеми, има важен принос за осигуряването на стабилни публични финанси.

"По принцип обаче е напълно оправдано кредитният лимит на дълговата спирачка да се адаптира към променящите се рамкови условия, когато съотношението на държавния дълг е ниско", отбеляза централната банка и подчертава, че "това, което би било важно тук, е целенасочена администрация, която да взема решения бързо и да използва по-добре възможностите, предлагани от цифровизацията".


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени