Технологичният гигант Apple обяви, че планира да помогне за пускането на фабрика на площ от 250 000 квадратни фута в Тексас до 2026 г. за изграждане на сървъри с изкуствен интелект и ще добави около 20 000 работни места за изследвания и разработки в САЩ, предаде Ройтерс.
В Хюстън ще се сглобява сървъри, които се използват в центрове за данни, за да захранват Apple Intelligence - пакета ИИ функции на компанията. Понастоящем тези сървъри се произвеждат извън САЩ, каза Apple.
Компанията също така заяви, че планира да похарчи 500 млрд. долара в Съединените щати през следващите четири години, но трябва да се има предвид, че тази сума включва всичко - от покупки от американски доставчици до заснемане в САЩ на телевизионни предавания и филми за стрийминг платформата Apple TV+. Apple отказа да посочи каква част от сумата вече планира да похарчи със съществуващата си база за доставки в САЩ, която включва фирми като Corning, която произвеждат защитни стакла за смартфоните iPhone в Кентъки.
Този ход идва след съобщения в медиите, че главният изпълнителен директор на Apple Тим Кук се е срещнал с президента Доналд Тръмп през миналата седмица.
Президентът Тръмп побърза да приветства "рекордните" инвестиции на Apple Inc. от 500 милиарда долара в САЩ, заявявайки, че "това е доказателство за "вярата" на компанията в това, което правим".
Тръмп заяви, че Apple "няма да инвестира и десет цента", ако нямаше подкрепа от неговата администрация. Той благодари на компанията и на нейния главен изпълнителен директор Тим Кук, който също така допринесе с 1 милион долара за комитета по встъпването в длъжност на Тръмп.
Много от продуктите на Apple, които се сглобяват в Китай, може да бъдат изправени пред мита от 10%, наложени от Тръмп по-рано този месец, въпреки че производителят на iPhone преди това осигури някои освобождавания от китайските мита по време на първата администрация на Тръмп, напомня Ройтерс.
Apple направи подобно съобщение за плановете си за разходи в САЩ по време на първата администрация на Тръмп, като тогава каза, че планира да инвестира 350 милиарда долара за пет години.
Повечето потребителски продукти на Apple се сглобяват извън САЩ, въпреки че много от компонентите на Apple все още се произвеждат там, включително чипове на Broadcom, SkyWorks Solutions и Qorovo. Apple също така каза, че миналия месец е започнала масово производство на чипове по свой собствен дизайн във фабрика в Аризона, собственост на Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC).
Довеждането на TSMC в Аризона и подпомагането при въвеждането на законодателство, което по-късно се превърна в Закона за чиповете и науката от 2022 г.(CHIPS and Science Act) за укрепване на производството на полупроводници в САЩ, бяха два от най-големите ходове на Тръмп в индустриалната му политика по време на неговия първи мандат.
Apple също така заяви, че планира да увеличи своя фонд Advanced Manufacturing Fund от 5 на 10 млрд. долара, като част от разширяването е "многомилиарден ангажимент на Apple за производство на модерен силиций" във фабриката на TSMC в Аризона. Apple не разкри подробности за сделката си с TSMC, но в миналото компанията е използвала фонда, за да помогне на партньорите да изградят инфраструктурата, необходима за доставяне на продукти или услуги за нея.
Apple също така ще отвори производствена академия в Мичиган, където нейните инженери, заедно с персонала на местния университет, ще предлагат безплатни курсове за малки и средни производствени фирми в области като управление на проекти и оптимизационен производствен процес.