Регионът около Плевен съчетава хилядолетни традиции в лозарството и винарството с модерни винени изживявания. Множество исторически артефакти като Вълчитрънското златно съкровище и Бохотското сребърно находище, изложени в Регионален исторически музей – Плевен, свидетелстват за това богато минало.
Тук се намира и едно от най-старите земеделски училища в страната - Професионалната гимназия по лозарство и винарство, основано през 1890 г. По това време към училището е открита първата в страната изба по френски модел, която съхранява една от най-старите колекции вина у нас.
Днес сградата е културен паметник и се стопанисва от Института по лозарство и винарство, историята на винопроизводството може да се види в Музея на виното.
Какво може да се види в Музея на виното, защо таванът е в цвят лилав, разказва директорът на Института по лозарство и винарство доц. Емил Цветанов.
Една от дейностите на Института е да подпомага развитието и популяризирането на виненият туризъм в България. През 2022 г. Институтът , заедно с партньори, регистрира "Винопроизводството – традиционна направа и употреба в Плевенския район" в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство на Република България.
През месец август 2024 г. Община Плевен, съвместно с Института и РИМ-Плевен проведе първото издание на фестивала "Time for wine", съчетаващ местни вина, фермерски деликатеси и културна програма.
Още по темата слушайте в звуковия файл.