Драматично-куклен театър - Силистра участва в 12-ото издание на турския театрален фестивал "Ерол Гюнайдин" в град Акчаабат. Ще се играе пиесата "Родината или Силистра" от класика на турската литература Намък Кемал.
Написана е през 1872 г. и поставя основата на турската драматургия. Била е забранена, а авторът ѝ е бил вкаран в затвора. Преведена на много езици, играе се дълги години в Русия.
В България се поставя на сцена за първи път през октомври 2023 година именно в Силистра.
Театралната трупа излиза на фестивалната сцена тази вечер.
Действието се развива по време на Кримската война – 1854 г. между стените на силистренската крепост Меджиди табия, разказва директорът на театъра Златина Станева:
"Самата пиеса е двупластова. Едната посока е насочена към защитаване на родината, другата сюжетна линия е романтична, емоционална, тъй като става дума за любовта между младо момче и младо момиче, които в един момент трябва да бъдат разделени".
За режисьора Невена Митева предизвикателство са били османската стилистика, която използва много и красиви думи, и пресъздаването на историческата обстановка чрез сценография и оръжие:
"В театъра това много трудно се понася, защото обикновено театърът е действие и първата голяма трудност дойде именно от драматургията, която трябваше да бъде превърната по някакъв начин - без да се изменя на стила, на епохата, на атмосферата - все пак в един съвременен спектакъл".
Поканата за участието в престижния театрален форум е лично от кмета на община Акчаабат Осман Нури Еким. Силистренският театър е единственият представител от България на този фестивал, който носи името на известния в Турция режисьор, актьор, писател и драматург Ерол Гюнайдин, роден именно в гр. Акчаабат.