Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петко Петков: Еврото е "куха тема" и политици я използват, за да трупат дивиденти

| Интервю
Петко Петков, изпълнителен директор на "Галъп"
Снимка: Стефан Кунчев
Чуй новината! Чуй новината:

По-голямата част от сондажите на социологическите агенции показват, че българите са "за" влизане в еврозоната. Има и скептици, което е нормално, и те са около 1/3 от обществото. Тук е ролята на големите лидери и водачи - да се обясни и да се преработи страхът, и хората да имат повече доверие към евросистемата. 

Това коментира Петко Петков, социолог и изпълнителен директор от "Галъп", в интервю пред БНР.  

"Сега трябва да се обясни, защото тези хора желаят просто да знаят за последствията. Те имат вътрешен психоемоционален страх от една такава смяна, не е свързано с носталгични спомени", посочи той.

И определи темата за еврото като "куха", а определени политици я използват, за да трупат дивиденти:

"Ползва се за техните симпатизанти. Все повече политически партии заприличват на футболни агитки и това е вредно за политическата ни система".

И препоръча на българските политици да положат усилия, за да им вярват хората

Според него премиерът Росен Желязков се възприема от хората като доста авторитетна фигура, "рейтингът му е доста положителен и българското общество го харесва, вижда лидерски качества":

"Докато при БСП беше измъчващо и изтезаващо обяснението за пенсиите и "Швейцарското правило" и хората питаха къде са тези швейцарци. Трябваше да се обясни и няма срамно в това да се каже, че "увеличаваме пенсиите, защото на българските пенсионери им е трудно". 

Социологът определи като реалистична анкетата на хората от Пазарджик. 

"Показва се голямата тема "Бедността". Тя е един от проблемите, които българското общество маркира като проблем и търси от политиците решение, но в близките години тази тема отсъства от техния дневен ред".

За бюджета за 2025 г. Петко Петков призна, че "никой не успя да разбере има ли дупка, няма ли".

"Правителството може би свърши доста работа, която, като че ли, ние не видяхме. И предложеният бюджет ще бъде балансиран и критериите за влизане в еврозоната - изпълнени. Не разбрахме как стана процесът, от кои сфери и пера ще се вземе, за да се даде на други. Това е симптоматично за българската политическа реалност. Истинският дебат ще бъде по време на гласуването и там излизат детайли, които по-рано би трябвало да се обсъдят", смята Петко Петков. 

Той коментира още бойкота на хипермаркетите, изпращането на български военни на умиротворителна мисия в Украйна, както и сатанизирането на образа на Делян Пеевски.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна