Нова система за плащане на таксата смет - с използване на карти четци, ще изпробват експериментално в Кюстендил, обяви кметът инж. Огнян Атанасов. Ако бъде възприета от живущите в съответния квартал или кооперация, новата система ще бъде въведена в града и общината от 1 януари 2026 год., когато общините ще трябва да променят сегашния размер на таксата смет според промилите и данъчната оценка на имота, която не е справедлива, добави градоначалникът.
На съществуващите съдове за смет тип "Бобър" с вместимост 1,1 куб. метра ще бъде монтирана надстройка с чипове, които ще отчитат количеството пускан отпадък в "бобър"-а . В края на годината се калкулира сумата, която домакинството или фирмата трябва да заплати според обема на отделения битов отпадък. Кметът инж. Огнян Атанасов пояснява:
"Предстои в петък да инсталираме първа пробна надстройка на съществуващ "Бобър", която да измерва индивидуално количество отпадък. Тъй като се прави с опитна цел, това ще бъде напълно безплатно. На живущите в този район ще бъдат раздадени чипове и карти, както и на бизнеса в района. Така ще можем да проследим какви са количествата, които се изхвърлят и всеки да знае какво генерира. Идеята е да вървим към такива надстройки от догодина. Това ще бъде първата в България, която се монтира, ще бъде пилотно в Кюстендил, за да видим как функционира системата".
Каква система за ново начисляване на таксата смет за града и общината да бъде въведена, ще бъде обсъждано на срещи с домоуправители, собственици на имоти, домакинства, бизнесмени и фирми следващата седмица на 7 март. Засега неофициално кюстендилци предпочитат таксата смет да се изчислява по броя на членовете на едно домакинство или семейство, според коментари в социалнитe мрежи.