Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковен календар - 31 март 2025 г.

На 31 март Православната църква чества паметта на свещеномъченик Ипатий, епископ Гангърски.

Св. Ипатий бил епископ на град Гангра в Мала Азия. През 325 г. участва в Първия вселенски събор в Никея, на който е анатемосана ереста на Арий. Когато свети Ипатий се връщал от Константинопол в Гангра през 326 г., бил нападнат на пусто място от еретици, които го ранили с мечове и го хвърлили от високия бряг в блатото.

Подобно на първомъченик архидякон Стефан, свети Ипатий се молел за своите мъчители. Там той намерил смъртта си, а убийците му скрили тялото на мъченика в пещера.

Открил го селянин, който събирал там слама и разпознал тялото на епископа. Съобщил за това на жителите на Гангра и те погребали с чест мощите на своя любим архипастир.

След смъртта му мощите на свети Ипатий се прочули с множество чудеса, особено с изцеление на болести.

В същия ден църквата ни почита св. Йосиф Прекрасни (Целомъдрени).

Праведният Йосиф Прекрасни бил предпоследният от дванадесетте синове на старозаветния патриарх Яков (Израил) от любимата му жена Рахил (Бит. 30:23-24), и последният, който се родил в Месопотамия преди изхода на Иаков от Лаван. Йосиф бил благодетелен и красив и бил особено обичан от родителите си. Той разказал на близките си свои сънища, предвещаващи бъдещето му величие и с това възбудил злобна завист у братята си. Те решили го да убият, но после го продали в робство на пътуващи търговци. Така той се озовал в Египет като роб на началника на охраната на фараона Потифар.

Благодарение на своя ум и добродетели Йосиф заслужил доверието му. Когато научил за дарбата му, фараонът извикал Йосиф в своя дворец, за да изтълкува негов сън. Съновидението предсказало, че след богат урожай и слава на фараона ще последват гладни години и нещастия за Египет, но благодарение на откровението на Йосиф Египет бил спасен от нещастията.

Фараонът го направил втори сановник и дал добро място за живеене на баща му и братята му, когато в родината на Йосиф настъпили тежки дни. Братята се помирили.

Праведният Йосиф починал на 110-годишна възраст, а преди смъртта си заръчал да пренесат костите му от Египет в Обетованата земя.

Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".

По публикацията работиха: Марта Рос Монтаня, Дарина Григорова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна