Тази година, в рамките на 33-тата антарктическа експедиция, освен български учени, участваха и изследователи от Обединените арабски емирства (ОАЕ), Гърция, Черна гора, Румъния и Колумбия.
Днес в Антарктическите хора ви срещаме с трима от тях – Весна Мачич от Черна гора, Даниела Паскал от Румъния и Алфредо Торес от Колумбия.
Весна Мачич
Тя е морски биолог в Института по морска биология в Котор, Черна гора. Първата представителка на страната си, която участва в антарктическа експедиция. Пред БНР тя разказва как е станала част от мисията, какви изследвания провежда и какво е бъдещето на научното сътрудничество между Черна гора и България в Антарктика.
Даниела Паскал
Геоморфолог и научен асистент в Института за ядрени изследвания и развитие в Букурещ. Тя е част от 33-тата българска антарктическа експедиция на остров Ливингстън и е първият румънски учен, който работи на ледения континент. Даниела провежда изследвания, свързани с топенето на ледниците и климатичните промени.
Алфредо Торес
Той е полярен изследовател и учен, специализиран в изучаването на антарктическите лишеи. В рамките на международното сътрудничество между Колумбийската антарктическа програма и Българския антарктически институт той изследва химичните съединения на лишеите с цел откриване на нови фармакологични приложения – потенциални лечения за болести като Алцхаймер и диабет. Освен това той проучва ролята на лишеите като индикатори за климатичните промени.
С тримата ни среща колегата Марина Великова, също част от родната експедиция на ледения континент.
Рубриката "Антарктическите хора – разкази за природата, науката и работата" може да слушате всеки вторник в предаването "Хоризонт до обед", до края на април, когато завършва и българската полярна експедиция.