Колкото и древни да са корените на вълшебната приказка, тя достига до нас предимно в писмения, "олитературения" си вид, т.е. чрез перото на известни и неизвестни, талантливи и не дотам даровити разказвачи. Дори когато говорим за "класическите" фолклорни приказки, те пак не са съвсем онези, които са си предавали хората от предписмените общества.
Изгубено ли е знанието и ключовите послания на вълшебната приказка, как са я интерпретирали големите наши и европейски разказвачи, какво е предизвикателството вълшебната приказка да се постави на сцена, защо днес хората отново искат да слушат приказки и какво е да си професионален разказвач на приказки в XXI век – заради тези въпроси посвещаваме епизода на разказвачите.
Благодарим за безценното участие на гл.ас. Мария Илчевска, преподавателка по културна антропология и словесен фолклор в Софийския университет, проф. Светлана Стойчева, преподавателка по история и теория на литературата в НАТФИЗ, авторка на изследвания за приказката, проф. Катерина Илкова, преподавателка в НАТФИЗ с дългогодишен опит в работата с деца чрез приказката и на Мони Шиън, професионална разказвачка на приказки от Великобритания.