Така Петър Карабоев, зам. - главен редактор на "Дневник", коментира съобщението на САЩ, че са постигнали споразумение с Украйна и Русия за гарантиране на безопасно корабоплаване в Черно море и забрана на удари срещу енергийната инфраструктура.
"Виждаме един процес на отстъпки от отстъпките, които Америка и украинците правят.
Според руската страна се оказа, че не е разговаряно за сигурността на корабоплаването в Черно море, а за връщането на руснаците на пазара за торове и земеделски продукти, т.е. за падане на санкции.
Това дори не е военна сделка. Руският износ на торове и земеделска продукция през Черно море е спрян заради санкциите. Как украинците ще проверяват дали търговски кораби не внасят в Русия ирански дронове или ракети? Те нямат военноморски флот. Не става дума за нещо реалистично.
Руската идея за сделка обикновено е такава, при която руските искания да бъдат представени на американците като руски отстъпки, гарнирани с искания за сваляне на санкциите.
Путин е изправен пред един доста сериозен залог. Ако не използва прозореца, отворен му от екипа на Доналд Тръмп, който очевидно се държи проруски, кой ще се държи с повече симпатии към Кремъл?!"
Карабоев разказа за среща на Путин със Съюза на работодателите, на която в закритата част са казани важни неща.
"Инструкцията е, че войната няма да свърши скоро. Войната вече е инструмент за други цели, не за покоряването на Украйна. Нагласете се за дълга война. Това е изходният пункт на Русия. Ще продължават да умират хора".
Но в САЩ има много хора, които виждат големи пари около мира в Украйна, коментира журналистът.
"Те виждат пари, които са някъде в бъдещето и колкото по-бързо спре тази война, толкова по-бързо ще могат да ги реализират. Те ще бъдат посредници".
Карабоев анализира и изтеклата информация за американски военни чатове, в които случайно е добавен журналист.
"Америка от десетилетия призовава Европа: "Вземете се в ръце, поемете отговорност, увеличете си разходите за отбрана, оправете си контрола върху границите и т.н". Това не се случва в Европа достатъчно сериозно. Има прямо говорещи хора, като Доналд Тръмп и обкръжението му, които формулират това нещо. То е продукт на един много дълбок процес със своите легитимни аргументи".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.